Gündem

2022 yazı elektrik kesintileri konusunda zirveyi görecek!

Savaş, kuraklık ve kıtlık dünyayı zor bir döneme sürüklüyor. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada enerji piyasaları büyük bir sıkıntıya girdi ve tüketiciler fahiş bir şekilde yükselen fiyatlarla karşı karşıya kaldı. Fakat ortaya çıkan yeni bilgilere göre işler daha da tehlikeli bir noktaya varabilir! Küresel elektrik şebekeleri, elektrik üretiminin dünyanın en büyük ekonomilerinde zora düşmesiyle büyük bir sınavın eşiğine geldi.

Kuzey Yarımküre ülkelerinde yaz ayları, elektrik kullanımı için zirve dönem olarak kabul ediliyor. İklim değişikliğini sert bir şekilde hissedeceğimiz bu periyotta, bilim insanları kavurucu sıcakları beklediklerini açıklıyor. Hal böyleyken evlerde ve ofislerde klimalar daha fazla çalışacak. Dolayısıyla güç kullanımı büyük bir artış yaşayacak. Peki ya yoğun elektrik kesintileriyle karşılaşacağımız bir dönemde insanlar ne yapacak?

Kavurucu sıcaklar, elektrik kesintilerini tetikleyecek

Bilim insanlarından konuyla ilgili kritik bir uyarı geldi! Kısa bir süre önce Asya’daki sıcak hava dalgası, her gün saatler boyunca devam eden elektrik kesintilerinin yaşanmasına sebep oldu. Bu durum Pakistan, Myanmar, Sri Lanka ve Hindistan’da 1 milyardan fazla insanın hayatı riske soktu. Çin ve Japonya’da da kısıtlı güç kaynakları sebebiyle benzer bir durumun yaşanacağı ileri sürüldü.

elektrik kesintisi

Sert yaz sıcakları ABD’yi de vurdu. Şimdiden bazı eyaletlerde elektrik santralleri hava koşulları sebebiyle arızalanmaya başladı. En az bir düzine eyaletin bu yaz sürekli olarak kesintiyle karşılaşacağı belirtildi. Güney Afrika’da da bu konuda benzer sıkıntıların yaşanacağı paylaşıldı.

Başta insan hayatını, sonrasında ise ekonomiyi ser bir şekilde etkileme potansiyeli bulunan sıcak hava dalgaları bilim insanlarını büyük bir endişeye sürükledi. Son olarak Rusya’nın Avrupa’ya doğalgazı kesmesi halinde, bazı ülkelerde elektrik kesintilerinin epey tetiklenebileceği vurgulandı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat