Gündem

ABD Başkanı Joe Biden’dan Çin’e savaş mesajı!

ABD Başkanı Joe Biden bugün basın karşısında oldukça sert ve net mesajlarda bulundu. Amerika Birleşik Devletleri lideri, Çin Halk Cumhuriyeti’nin saldırı tehdidine karşı Tayvan’ı savunmak için askeri müdahalede bulunabileceklerini aktardı. Bu sert mesaj üzerine gözler Pekin’e çevrildi.

ABD Başkanı, Çin’in Tayvan’a karşı herhangi bir güç kullanma girişiminin uygun olmayacağını ve böyle bir hareketin tüm bölgeyi yerinden oynatacağını aktardı. Söz konusu ihtimali, “Ukrayna’da yaşanan acı olaylara benzer başka bir eylem olur,” şeklinde yorumladı.

Joe Biden: Tayvan için askeri destek sağlarız

‘Tek Çin’ politikası kapsamında Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in Tayvan ile diplomatik ilişkileri olmadığı yönündeki tutumunu kabul etti. Fakat Tayvan ile fiili bir büyükelçilik de daihl olmak üzere gayri resmi temaslarını sürdürdüklerini, ona askeri teçhizat sağladıklarını bildirdi. Joe Biden, ülkesinin bu politikaya bağlı olduğunu; fakat Çin’in Tayvan’ı almak için güç kullanma yetkisine sahip olmadığını ifade etti. ABD lideri, “Benim beklentim bunun olmayacağı yönünde,” diyerek sert bir mesaj gönderdi.

Joe Biden

Biden’ın yaptığı bu sert açıklama, ABD’nin Tayvan konusundaki pozisyonuna ilişkin mevcut stratejik belirsizlik politikasını ortadan kaldırmış gözüküyor. ABD lideri, Çin’in olası saldırısı durumunda Tayvan’ı korumak için askeri müdahalede bulunacaklarını açık bir şekilde teyit etti.

Joe Biden, Japonya ziyaretinde Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesine odaklanıyor. ABD ile Japonya’nın yanı sıra Hindistan ve Avustralya liderleri de bu kapsamda görüşmelerini sürdürmeye devam ediyor.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat