Teknoloji

Anlık Mesajlaşma Uygulaması WhatsApp Ücretli mi Oluyor?

WhatsApp paralı döneme mi geçiyor? Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması şimdiye kadar ücretsizdi. Sadece internet bağlantısı ile uygulamayı kullanabiliyorduk. Peki, gizli ücret ibaresi nereden çıktı? WhatsApp ücretli mi olacak? İşte son dakika gelişmesi…

Whatsapp’ta ‘gizli ücret’ detayına dikkat! 2 milyara yakın kullanıcısı olan mesajlaşma servisinden kötü haber geldi…

Milyonlarca kişi uygulamada sesli ve görüntülü sohbet edebiliyor, grup görüşmeleri yapıyor, medya gönderip durum paylaşabiliyor. Bir de WhatsApp yedeklemeleri söz konusu. İşte konu tam da bu noktada başlıyor.

WHATSAPP’TAN GİZLİ ÜCRET POLİTİKASI

WhatsApp’ta sohbet yedeklemeleri başınıza iş açabilir. Google Drive’a yedeklenen WhatsApp konuşmaları sizi belli bir ücret ödemek durumunda bırakabilir. Haberin söylentisi milyonlarca kullanıcıya ‘Whatsapp ücretli mi olacak’ sorusunu sordurttu.

5 APlN

Uygulamanın sohbet yedeklemesi menüsündeki bir ayrıntıya dikkat etmezseniz, bu size pahalıya mal olabilir. Sohbet yedeği alanlar, telefon değiştirdiğinde eski WhatsApp mesajlarını yeni cihazına taşıyabiliyor. Bu da Google Drive’dan dışa aktarılan sohbet yedeklemeleri sayesinde oluyor.

Bu noktada, dikkat edilmesi gereken bir husus var. Google, tıpkı Fotoğraflar uygulamasında yaptığı gibi çok yakında Drive uygulamasını da ücretli yapacak. Dolayısıyla WhatsApp sohbet yedeklerinizin depolandığı Google Drive’da kota limitinizi aşarsanız, belli bir ücret ödemeniz gerekecek.

WhatsApp ile Google arasındaki sınırsız depolama anlaşması artık sona erecek. Mesajlarınızı Google Drive’da ücretsiz yedekleme dönemi bitiyor. Kotanız aşıldığı anda ücretlendirileceksiniz. Google Drive şu anda ücretsiz olarak 15 GB bulut depolama alanı sunuyor. WhatsApp Android kullanıcıları sohbet yedeklerini burada ücretsiz saklıyordu. İleride yine belli bir ücretsiz depolama kotası sunulacak. Ancak kota aşımında karşınıza paralı yedekleme seçeneği çıkabilir.

Şu an için depolama kotası test aşamasında. Gelecekteki bir güncellemede WhatsApp ve Google kullanıcıları bu konuda bilgi mesajıyla uyaracaktır.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat