Teknoloji

Apple, USB-C girişli iPhone’ları test ediyor

Güvenilir bir teknoloji analisti olan Ming-Chi Kuo geçtiğimiz günlerde Apple ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Analist, 2023 yılının ikinci yarısında USB-C bağlantı girişli iPhone cihazlarını piyasaya süreceğini öne sürmüştü. Şimdiyse bu söylentileri destekleyen kritik bir açıklama daha geldi!

Apple en erken 2023’te USB-C konektörüne geçecek

Daha önce Apple şirketiyle ilgili yaptığı pek çok iddia doğru çıkan Bloomberg yazarı Mark Gurman yeni raporunda USB-C girişli iPhone’lara değindi. Şirketin şu anda bunu test etmeye başladığını dile getiren yazar, kullanıcılara müjdeli haberi verdi! Raporda yer alan detaylara göre Apple’ın Lightning’ten yeni bağlantı noktasına geçmesi en erken 2023 yılında gerçekleşecek. Yani tıpkı Kuo’nun iddia ettiği gibi iPhone 15 serisinde bu sürpriz yenilikle karşılaşabileceğiz.

USB-C iPhone

Apple, iPhone cihazlarında son konektör değişikliğini 2012 yılında iPhone 5 ile yapmıştı. Bu cihazda Lightning girişini tercih eden şirket, henüz telefonlarında olmasa da diğer birçok cihazında bundan vazgeçti. iPad Pro, iPad Air ve iPad Mini modellerinde 2019 yılından beridir USB-C girişleri tercih edilmeye başlandı.

Avrupa Birliği’nden Apple’a baskılar devam ediyor

Apple’ı USB-C bağlantı girişine yönlendiren bir diğer önemli faktör ise Avrupa Birliği baskıları olarak biliniyor. Son yıllarda AB, tüm telefon üreticilerinin aynı konektöre geçmesi konusunda ısrarlı açıklamalarda bulunuyor. İlerleyen süreçte bunu bir yasa haline getireceklerini söyleyen yetkililer, bu bağlantıyı kullanmayan cihazların ise Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanacağını vurguluyor.

Apple hem Avrupa Birliği baskılarından kurtulmak hem de kullanıcılarının daha yüksek aktarım hızlarına erişmelerini sağlamak için USB-C’yi tercih etmesi oldukça olası görünüyor.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat