Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası kripto paraları yerden yere vurdu!

Kripto para piyasası son dönemlerde derin bir sarsıntı yaşıyor. Mevcut hareketlilik, birçok ünlü kripto borsasının kapanmasına; çok sayıda kripto zengininin iflasını açıklamasına sebep oldu. Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin yalnızca birkaç günde yaklaşık yüzde 20’ye kadar değer kaybı yaşadı. Aynı zamanda neredeyse tüm altcoinler de durumdan etkilendi.

Yaşanan gerilemeden sonra birçok kişi kripto paraları karşısına aldı. Pek çok yatırımcı, buradaki varlıklarını geri çekerken; aynı zamanda önemli kuruluşlar da kullanıcılara sık sık yatırımlarını dikkatli gerçekleştirmeleri yönünde uyarılarda bulundu. Son olarak bu tartışmalara Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde katıldı.

Avrupa Merkez Bankası liderinden flaş kripto para açıklaması!

Christine Lagarde yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin son derece spekülatif ve çok riskli varlıklar olduğunu geçmişten bu yana hep dile getirdiğini paylaştı. “Benim çok mütevazı değerlendirmem, bu varlıkların oldukça değersiz olduğu yönünde. Hiçbir şeye dayanmıyor. Güvenli bir çapa görevi görecek temel dinamikleri bulunmuyor,” dedi.

kripto para

Tasarruflarını kripto paralara yatıran bireyleri görmekten büyük endişe duyduğunu paylaşan Avrupa Merkez Bankası lideri, “Birçok insanın ilgili riskler hakkında bilgisi yok. Her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Bu yüzden tüm bunların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini düşünüyorum,” dedi.

Christine Lagarde aynı zamanda yakında piyasaya çıkacak olan dijital euro projesinden de bahsetti. “Dijital euro projesinin arkasında Merkez Bankası olacak. Dolayısıyla bunun diğer tüm sanal paralardan farklı olacağını söyleyebilirim,” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat