Sağlık

Ayağınızda çorap bu şekilde iz bırakıyorsa dikkat edin!

Kalp rahatsızlıkları, günümüzde birçok belirtiyle kendilerini belli ediyor olsalar da uzmanlar tarafından açıklanan ve en çok göz ardı edilen belirtinin çorap izi olduğu öner sürülmüştür. Özellikle ödemle birlikte meydana gelen çorap izleri, acil müdahaleyi gerektiren sorunların habercisi olabilmektedir. İşte, kalp rahatsızlıklarının en önemli sinyallerinde biri olan çorap izine dair merak edilen tüm detaylar.

Modern hayatın getirdiği stresli yaşam standartları ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, her yıl 20 milyondan fazla insanın kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Son derece ciddi bir sorun olan kalp rahatsızlıkları, sigara ve alkol kullanımının yanı sıra sağlıksız beslenmek, hareketsiz yaşamak, fazla kilo, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi birçok farklı etkene bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarından korunabilmek adına belirtileri erken fark etmek ve hemen tedaviye başlamak oldukça önem bir süreç olarak gösteriliyor.

Şimdilerde uzmanlar, kalp rahatsızlıklarının en çok göz ardı edilen belirtileri arasında yer alan çorap izine çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade ettiler. Bu belirtiye dikkat ederek kalp rahatsızlıklarına yakalanmadan kolayca tedavi olmaya başlayabilirsiniz. İşte, kalp hastalıklarının bilinen en büyük belirtilerinden çorap izine dair merak edilen tüm detaylar.

Ödemli çorap izi ciddi bir kalp hastalığının habercisi olabilir!

Ayaklarda ve bacaklarda su toplanmasıyla bazı bölgelerin şişmesi olayı, ödem olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, çorap iziyle birlikte ortaya çıktığında ise ciddi kalp sorunlarının habercisi olarak nitelendirilebilmektedir.

Uzmanlar, kalbin gerektiği kadar kan pompalayamadığı durumlarda damarların içerisinde yer alan sıvıların çevre dokulara sızdığını ve bu durumda ödemle birlikte çorap izlerinin de sıklıkla görüldüğünü ifade etmektedirler. Bu nedenle ödem konusunda kalıcı sorunları olanların ve ödemle birlikte bacaklarında sürekli çorap izleri oluşan kişilerin kalp rahatsızlığı şüphesiyle mutlaka bir doktora görünmeleri gerekiyor.

4668

Kalp rahatsızlıklarının bilinen diğer belirtileri nelerdir?

  • Geceleri ataklar halinde oluşan sürekli öksürme durumu
  • Nefes alışverişinde duyulan hırıltı
  • İştahsızlığa bağlı kilo kaybı
  • Nedensizce şişkinlik oluşan mide
  • Sık gelişen bilinç kaybı ve konfüzyon
  • Nedensiz ve ani gelişen yüksek nabız atışı
  • Çarpıntı ve kalp ritminde bozulmalar
  • Gece yoğunlaşan nefes darlığı
  • Bilinç kaybı nedeniyle bayılma
  • Zaman zaman oluşan göğüs ağrısı

846

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat