Teknoloji

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Yıllar içinde kullandığınız bilgisayardan aldığınız performansta azalmalar meydana gelebilir. Yapacağınız bazı düzenlemeler ile alabileceğiniz verimi arttırabilirsiniz.

İlk alındığı süreçte birçok ihtiyacınızı rahatlıkla görebildiğiniz bilgisayarlar zamanla donmaya, takılmaya, yavaşlamaya başlayabiliyor. Virüs, depolama hafızası dolması, yoğun performans gerektiren işlemler gibi pek çok durum sorunlara neden olabilir. Bu sorunları çözmek ya da en az seviyeye indirmek için bazı ayarlamalar yapabilirsiniz

  • Bilgisayarın Hafızasını Doldurmayın

Bilgisayarların belirli bir depolama hafıza kapasitesi vardır. Bu kapasiteyi zorlamanız durumunda yavaşlamalar meydana gelecektir. İhtiyacınız olmayan dosyaları düzenli temizlemeniz bilgisayarınızın hızlanmasına katkı sağlayacaktır.

  • Virüs taraması Yapın

İnternetten indirdiğiniz dosyalar, kullandığınız USB bellekler, kaynağını bilmediğinizi belgeler bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir. Güvendiğiniz bir virüs programını bilgisayarınıza kurup virüs korumasını açmak güvenliğiniz ve bilgisayarınızın hızı için kritik öneme sahiptir.

  • Uygulamaları Açık Bırakmayın

Kullanmadığınız uygulamayı veya oyunu kapatmadığınız takdirde bilgisayarınızda arka planda bu dosyalar çalışmaya devam edecektir. Bilgisayarınızın performansına ek bir yük oluşturacaktır. Oyundan, uygulamadan çıkış yaptıktan sonra kapatmanız bilgisayardan aldığınız verimi arttıracaktır.

  • Uzun Süre Kullanmayın

Bilgisayarınızı uzun süre dinlendirmeden kullanırsanız yavaşlamalar ve ısınmalar meydana gelecektir. Özellikle çok fazla performans gerektiren işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı dinlendirmeniz olası yavaşlamalarının önüne geçebileceğiniz gibi bilgisayarı oluşabilecek arızalara karşı da korumuş olursunuz.

Zaman geçtikçe bilgisayarların ilk günkü performansını vermemesi doğal. Bu adımlar elinizdeki bilgisayarı en iyi şekilde kullanabilmeniz için yapabileceğiniz işlemlerdir. Tüm bu maddeleri uyguladığınız taktirde bilgisayarınızdan aldığınız verimde artış meydana gelecektir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat