SağlıkGündem

Birleşmiş Milletler maymun çiçeği virüsü için uyardı!

Birleşmiş Milletler’in AIDS ajansı bugün önemli bir çağrıda bulundu. Maymun çiçeği virüsü hakkında ırkçı ve homofobik bazı haberler yapan kuruşlara tepki gösteren BM, ortaya çıkan asılsız iddialardan dolayı birçok insanın sebepsiz yere damgalandığını aktardı. Bu tarz haberlerin büyüyen salgına karşı mücadeleyi baltalamaya çalıştığı vurgulandı.

Maymun çiçeği virüsü yüzünden damgalamalar başladı

UNAIDS son zamanlarda maymun çiçeği vakalarının ciddi bir kısmının gey veya biseksüel erkekler arasında tespit edildiğine ilişkin bir rapor yayınladı. Ancak buna ek olarak salgının büyük olasılıkla bir hasta ile yakın fiziksel temas yoluyla gerçekleştiğini ve herkesin etkilenebileceğini bildirdi. Fakat kuruluş, bu açıklamanın oldukça yanlış anlaşıldığını belirtti.

maymun çiçeği virüsü

“Bu tarz durumlar vakaları belirleme çabalarını engelliyor”

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı Genel Müdür Yardımcısı Matthew Kavanagh, damgalama ve suçlamaların bu gibi salgınlar sırasında etkili bir şekilde iletişim kurma güvenini ve kapasitesini baltaladığını ifade etti. “Deneyimler, damgalayıcı retoriğin, korku döngülerini körükleyerek, insanları sağlık hizmetlerinden uzaklaştırıyor. Bu tarz durumlar vakaları belirleme çabalarını engelliyor ve etkisiz, cezalandırıcı önlemleri teşvik ederek kanıta dayalı yanıtı hızla devre dışı bırakabileceğini gösteriyor,” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan son bilgilere göre maymun çiçeği virüsü birkaç Avrupa ülkesi, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Kanada gibi 12 ülkede görüldü. Hastalık 11 Afrika ülkesinde endemik olarak kabul ediliyor. Şu anda 92 laboratuvar onaylı vaka olduğu belirtilirken, çok sayıda şüpheli vaka raporu alındığı da paylaşıldı. Bu hastalığın semptomları arasında ateş, kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri, titreme, bitkinlik, ellerde ve yüzde su çiçeği benzeri döküntüler bulunduğu paylaşıldı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat