Yaşam

Bronzlaşayım derken yanmayın! İşte güneş yanığının ciddi olduğunun belirtileri ve yapılması gerekenler

Sıcak yaz aylarının gelmesiyle denizden çıktıktan hemen sonra plajda güneşlenmeye başlayan kişiler, şimdilerde yanık sorunlarıyla karşılaşmaya başlamışlardır. Bu problem, her ne kadar zarar gözüküyorsa da ciltte önemli yara izleri de bırakabilmektedir. Fakat uzmanlar, güneş yanıklarının kademelerini açıklamanın yanı sıra yanıklardan korunabilmenin de püf noktaların açıkladılar. İşte, güneşin zararlı ışınlarından korunabilmek için almanız gereken o önlemler.

Yaz aylarının gelmesiyle milyonlarca aile, denize girip güneşin altında keyif yapabilmek için plajlara akın etmeye başlamıştı. Özellikle bronzlaşarak daha kavruk bir tene sahip olmak isteyen kişiler, güneşin altında saatlerce güneşlenerek tatilin tadını çıkarıyorlardı. Fakat şimdilerde uzmanlar, güneşten gelen zararlı ışınların ciltte önemli sorunlara neden olabileceğini açığa çıkardılar.

Şimdilerde birçok kişide görülmeye başlanan güneş yanığı sorunu, güneşlendikten birkaç saat sonra ortaya çıkarak cilt bölgesinde kızarıklık olarak kendisini göstermektedir. Bu noktada uzmanlar, güneş yanığının kademelere göre geliştiğini fakat güneş yanığını önlemek için bazı ipuçlarının olduğunu ifade ettiler. İşte, yaz aylarında ortaya çıkan güneş yanıklarının belirtileri ve probleme dair mutlaka takip edilmesi gereken ipuçları.

Birince derece yanık en sık görülen güneş yanığı sorunudur!

Yaz aylarının gelişiyle güneşte fazla kalan kişilerin yüzde 90’ında görülen birinci derece güneş yanıkları, ciltte kabarıklıklar oluşturmadan kızarıklıklarla kendisini beli etmektedir. Bu durum, güneşlenmeden yaklaşık 6 ve 24 saat sonra etkisini göstermekte ve kızarık gölgelerde yüzeysel damarların genişledikleri fark edilmektedir. Bu tür yanıklar için ciltte pullanmaya neden olabildikleri gibi yaklaşık 1 hafta içerisinde kayboldukları da ifade edilmektedir.

650x344 gunes yaniklari olume goturuyor 1532518877430

İkinci derece yanık dikkat edilmesi gereken cilt problemleri arasındadır!

İkinci dereceden ciddi güneş yanıkları, mutlaka dikkat edilmesi ve hemen önlem alınması gereken sorunlar arasındadır. Bu yanık sorununda genellikle vücutta berrak sıvı dolu kabarcıklar ortaya çıkmakta ve çizgili ve ağrılı bir cilt alanı görülmektedir. Bu yakın sonunun bir ayda geçtiği fakat yara izlerinin sürekli kaldığı da bilinmektedir.

gunes yanigi sonucu olusan kabarciklar

Güneş yağını önlemek için ipuçları nelerdir?

Güneş yanığını önlemenin en iyi yollarından biri, cildi UVA ve UVB ışınlarından koruyacak en az 30 koruma faktörüne sahip bir güneş kremi tercih etmektedir. Özellikle çocukların ciltlerini koruyabilmek için bu önlemi almak şarttır. Ayrıca güneşin en agresif şekilde ışınlarını saldığı saat 10.00 ve 16.00 arasında güneşe çıkacağını anlarda gözlük, tişört, şapka ve gözlük tercih etmeniz gerekmektedir.

gunes yanigindan sonra asla yapilmamasi gereken 10 sey 621

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat