Yaşam

Buzlukta kış için sebzeler nasıl saklanır? Buzluk kokusu olmadan ilk gün gibi saklamak için bunları yapın  

Buzluk kokusu olmadan sebzelerinizi ve meyvelerinizi saklamak istiyorsanız bu ipuçları hayat kurtaracak. Basit ve etkili bu yöntemlerle birlikte artık sebzelerinizi ve meyvelerini ilk gün gibi saklayacaksınız. Peki, bu ipuçları nelerdir?

Kış için hazırlanan bu yiyecekler her evin olmazsa olmaz hazırlıklarından biridir. Özellikle yaz meyve ve sebzelerini kışın da yemek isteyenler için hazırlanan bu ipuçları hayatınızı kolaylaştıracak. Buzluk kokusu olmadan muhafaza edeceğiniz bu yiyecekleri, kışın da afiyetle yiyeceksiniz. İşte buzlukta sebze saklama yöntemleri…

Sebzeleri dondurmadan önce dikkat edilmesi gereken ipuçları

  • Yiyecekleri dondurmadan önce en taze sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz.
  • Bu sebze ve meyveleri iyice yıkamanız da oldukça önemlidir.
  • Dondurmadan önce sebze ve meyvelerinizi soymalı, güzel bir şekilde doğramalısınız.
  • Sebzelerinizi dondurmadan önce kavurmanız veya haşlamanız da oldukça önemlidir. Bunun pişirme yöntemi uzun sürmemeli yani sebzeleriniz diri olmalıdır.
  • Haşlanan sebzeleri buzlu suyun içine koyarsanız, şoklama yapmış olursunuz. Bu yöntem de sebzelerinizin tazeliğini uzun süre korumaktadır.
  • Yiyeceklerinizi saklama kaplarının içinde veya buzdolabı poşetlerinde muhafaza edebilirsiniz. Poşetlerin içinde hava olmadığına emin olmalı ve dikkat etmelisiniz.
  • Haşladığınız sebzelerinizi dondurucuya koymadan önce güzel bir şekilde süzmeniz gerekmektedir.
image 46

Sebzelerin saklama yöntemleri

Domatesi saklamanın birçok yöntemleri bulunmaktadır. Rendelediğiniz domateslerinizi buzdolabı poşetlerine koyup, havasını alırsanız, uzun süre bu şekilde kalacaktır. Bunun yanında zeytinyağında soğanı ve domatesleri pişirip, buzdolabı poşetine koyabilirsiniz. Taze fasulyeyi biraz haşladıktan sonra buz gibi suyun içine atmalı ve şoklamalısınız. Ardından suyunu iyice süzüp, buzdolabı poşetine koyabilirsiniz. Diğer bir yöntem de fasulyeyi, domates, sarımsak ile kavurup, saklama kabına veya buzdolabı poşetine doldurabilirsiniz.

Haşlama yöntemiyle saklanan diğer sebzeler de şunlardır: Mantar, bezelye, brokoli, havuç, enginar, ıspanak gibi sebzeleri 4-5 dakika haşlayın. Diri olması oldukça önemlidir. Haşladıktan sonra sularını iyice süzün ve soğumaya bırakın. Ardından buzdolabı poşetine doldurun ve havasını iyice alın. Hava olmaması sebzelerinizin uzun süre bozulmadan saklanmasını sağlayacaktır. Bunun yanında haşladıktan sonra buzlu su ile şoklama da yapabilirsiniz.

image 45

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat