Yemek TarifleriSamsun

Çakallı Menemen Tarifini Bilmeyenler Baksın! Samsun Yöresine Ait Çok Farklı Çakallı Menemen Tarifi

Güzide Samsun’un en özel yemeklerinden olan çakallı menemen, şimdilerde sosyal medya üzerinde oldukça popüler bir hale gelmişti. Milyonlarca kadın, Samsun usulü çakallı menemenin nasıl yapılabileceğini araştırırken sır gibi saklanan o tarif ortaya çıktı. İşte, Samsun’un en bilinen lezzetlerinden çakallı menemenin yapım aşaması ve gerekli olan malzemelerine dair merak edilen tüm detaylar.

Samsun yöresi, günümüzde birçok farklı yemeğe ev sahipliği yapmasıyla ülkemizin lezzet diyarı olarak da adlandırılmaktadır. Üstelik Samsun’da yapılan yiyecekler için sadece Türkiye genelinde değil tüm dünya çapında yoğun bir ilgi gösterilmektedir. Şimdilerde Samsunluların sır gibi sakladıkları o leziz çakallı menemen yemeğinin tarifi ortaya çıktı.

Uzun yıllardır Samsun yöresine ait kalarak sadece Samsunlular tarafından yapılan karşı konulamaz çakallı memen yemeği, şimdilerde tüm hanımların sofralarını süslemeye başlayacak gibi duruyor. İşte, mutfağınızdan asla eksik etmeyeceğiniz leziz çakallı menemen yemeği tarifine dair merak edilen tüm detaylar ve gerekli olan malzemelerin tam listesi.

Samsun usulü çakallı menemen için gerekli olan malzemeler nelerdir?

 • Salkım Domates (5 adet)
 • Yeşil Biber (1 adet)
 • Yumurta Sarısı (3 adet)
 • Tereyağı (1,5 yemek kaşığı)
 • Kaşar Rendesi (Yarım su bardağı)
 • Pul Biber (Göz kararı)
 • Karabiber (Göz kararı)
 • Tuz (Göz kararı)

cakalli menemen 4fa9d77d 3427 496b 8db7 ee0275108c13

Samsun usulü çakallı menemen yapabilmek için takip edilmesi gereken aşamalar nelerdir?

 1. Tarifimize başlamadan önce kendimize alüminyum bir tava hazırlayarak tereyağımızı içerisine atıyoruz. Tereyağımız erimeye başlayacaktır. Ardından tencerenin içerisine ince kıyım doğradığımız biberlerimizi de ekleyerek yavaşça kavurmaya başlıyoruz.
 2. Daha sonra tenceremizin içerisine kabuklarından arındırarak iri şekilde doğradığımız biberlerimizi ve domateslerimizi de ekleyerek oluşan karışımı dikkatlice pişirmeye başlıyoruz.
 3. Bu aşamada domateslerimizin yumuşadığını göreceksiniz. Yumuşamış olan domatesleri çatalla iyice ezerek daha iyi pişmelerini sağlıyoruz.
 4. Ardından domateslerimizin tam olarak piştiklerinden emin olarak üzerlerine göz kararı pul biber ve karabiber eklemesi yapıyoruz.
 5. Daha sonra ortaya çıkan karışımımıza yarım su bardağı kadar önceden hazırladığımız kaşar rendemizi ilave ediyoruz.
 6. Ardından 3 yumurtayı çırpıyoruz ve çırptığımız yumurtaların sarılarını çıkararak tenceremize aynı şekilde ilave ediyoruz.
 7. Son olarak tenceremize göz kararı tuz da ilave ederek kaşar peynirimiz eriyinceye kadar pişirmeye bırakıyoruz.
 8. Bu aşamada menemeniz hazır demektir. Turşuyla birlikte servise hazır hale getirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

serap akgun cakalli menemen

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat