GündemEkonomi

Çalışana çifte müjde! Asgari ücret zamlarından sonra maaşlara ek bir ödeme daha yapılacak

İşveren ve işçileri yakından ilgilendiren detaylar açıklanmaya başladı. Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte birçok detaya da yer veriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 30 Haziran 2023 tarihine kadar çalışanlara yapılacak elektrik ve doğalgaz desteklerinin 1000 liraya kadar ki kısmından vergi kesintisi yapılmayacağı ifade edildi. Bakan Dönmez tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamalarda doğalgaz ve elektrik desteği zammı hakkında konuştu. İşte tüm detaylar…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan işverenler için müjde!

2022 yılının sonuna gelinmesiyle birlikte ülke gündeminde sürekli olarak zamlar yer almaya başladı. Bir yandan maaşlara zam gelirken diğer yandan da ürün fiyatlarında zam uygulanıyor. Geçtiğimiz gün yapılan asgari ücret açıklamasıyla birlikte çalışanlara verilen elektrik, doğalgaz ve ısınma yardımına dair açıklamalar da geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yapılan zamlardan doğalgaz, elektrik ve ısınma yardımları da etkilenecek. Verilen destek ödemelerinde 1000 liraya kadar olan kısmın gelir vergisinden ve sigorta priminin dışında tutulacağı ifade edildi. Yapılacak olan ilk değerlendirmelere göre de doğalgaz, elektrik ve ısınma desteklerinin de zam yapılmayacağını da duyuruldu.

Image

İşverenlere müjdeli haber!

İşverenler tarafından daha öncesinde vergi ve SGK primi ödeyerek yapılan destek ödemelerinin aylık 1000 liraya kadar olan kısmı için vergi ve SGK primi ödenmeyecek. Çalışan sayısına göre yararlanılan vergi ve prim istisnasında da artış gerçekleşecek. Bu durumun yaşanmaması durumunda işverenler bir asgari ücretli çalışana 1000 TL’ye kadar yapacakları belirtilen ödemeler nedeniyle 174 lira 40 kuruş gelir vergisi ve 454 lira 60 kuruş fazladan prim ödemek zorunda kalacaklardı. Bu durumda ise asgari ücretlinin işverene olan maaliyeti 633 TL daha artmış oluyor.

shutterstock 400221685 scaled 1

Doğalgaz tüketim desteği başvuru şartları nelerdir?

Türk vatandaşı olması,

E-Devlet Kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,

Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,

İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması,

Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi gerekiyor.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat