Yaşam

Çay demlerken herkes bu hataya düşüyor! İşte ödüllü çay demleme formülü

Çay tüketmek, ülkemizde yıllardır bir gelenek halinde devam eden ve kahvaltıların yanı sıra sohbetlerin de yayında oldukça keyif alınan bir alışkanlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çayın nasıl demlenmesi gerektiği sorusudur. Şimdilerde uzmanlar, çayın lezzetini ve sağlıklı halini koruyan en özel tarifi ortaya çıkardılar. İşte, çay demleme alışkanlıklarına yeni bir soluk getirecek o işlemlere dair merak edilen tüm detaylar.

Ülkemizde en çok tüketilen içecekler arasında yer alan çay, her yörede farklı şekillerde demlenerek kahvaltıların, koyu sohbetlerin ve arkadaş buluşmalarının baş tacı haline gelebilmiştir. Herkes, kendine göre en iyi çay demleme işlemini bildiğini düşünüyor olsa da uzmanlar, işin boyutunun çok daha farklı olduğunu gözler önüne serdiler.

Yanlış çay demleme işlemleri, çayın tadını bozabilmenin yanı sıra insan vücudu için zararlı olacak komplikasyonları da ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar, şimdilerde en sağlıklı ve lezzetli çay demleme işlemlerini ortaya çıkardılar. İşte, oldukça popüler hale gelen ödüllü çay demleme işlemlerine dair merak edilen tüm detaylar.

Ödüllü çay demleme işlemleri nasıl gerçekleştirilmektedir?

  • Doğru çay demleme adımlarına başlayabilmek için öncelikle çaydanlığın altına suyu koyarak ocağa alıyoruz.
  • Daha sonra alt demlikte yer alan suyu kaynamaya bırakıyoruz.
  • Alt demlikteki suyun kaynamasıyla beraber üstteki boş demliğin içerisine kaynayan suyumuzdan bir miktar ekliyoruz.
  • Ardından yaklaşık 5 yemek kaşığı kadar çayı üst demlikteki sıcak suyun üzerine yavaşça dökmeye başlıyoruz.
  • Daha sonra alt demliğe tekrar soğuk su ekleyerek tekrar ocağın altını açıyoruz. Bu noktada üstteki çay demlenerek istediğimiz kıvama gelmeye başlayacaktır.
  • Çayımızı kısık ateşte yaklaşık 10 dakika demlemeye bıraktığımız taktirde tavşan kanı bir çay servis etmeye hazır olacaksınız.

46

Çay Demleme İşlemi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Püf Noktalar Nelerdir?

Çay demlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de suyun demlik bölümüne koyulma şeklidir. Suyun kenardan dökülmesi halinde oksijenin kaybolmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle suyu dökerken mutlaka yukardan dökerek kaybettiği oksijeni geri kazanması sağlanır ve çayın tadı çok daha lezzetli bir hal alır. Şimdilerde milyonlarca çay tiryakisi, ödül alan çay demleme işlemini yapabilmek için kolları sıvamış durumda.

449

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat