Gündem

Çin yasaklarda rağmen Bitcoin madenciliğinde rekor kırdı

Pek çok insanın tahmin edebileceği üzere Amerika Birleşik Devletleri, Bitcoin madenciliği endüstrisinde pazarın lideri konumuna yerleşti. Bu durum neredeyse kimseyi şaşırtmadı. Fakat listenin ikinci sırasına yerleşen ülke tüm dikkatleri üzerine topladı. Çin Halk Cumhuriyeti, madenciliğe getirilen yasağa rağmen dünya sıralamasında ikinci oldu.

ABD, Bitcoin madenciliğinde zirvede!

Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF) tarafından yayınlanan güncel bir rapora göre Eylül 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bitcoin madenciliği faaliyetleri incelendi. Buna göre Amerika Birleşik Devletleri, kripto madenciliğinde küresel pazarın yüzde 37,84 gibi büyük bir oranını oluşturdu.

Çin vatandaşları madencilikte yasak tanımıyor

ABD’nin pazar lideri olması neredeyse kimseyi şaşırtmadı. Fakat yerel politikalar gereği ülke genelinde yasaklanan kripto madenciliğine rağmen Çin’in ikinci sıraya yükselmesi tüm dikkatleri topladı! Ülkede yapılan dijital madencilik faaliyetleri geçtiğimiz yıllara oranla şimdilerde çok daha fazla yükseldi ve hatta rekor seviyeye ulaştı!

Çin Bitcoin madenciliği

CCAF raporuna göre, geçtiğimiz yıl madencilik yasağı getiren Çin’de şu anda bu konuda çok sayıda gizli faaliyet gerçekleştiriliyor. Ülkede tüm zamanların en yüksek seviyelerini gören Bitcoin madenciliği, küresel pazar payının yüzde 21,11’ini oluşturuyor.

Araştırma şirketi mevcut raporlara göre Çin’de şu anda yaygın bir yeraltı madenciliği faaliyetinin yürütüldüğünü ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yıl Pekin yönetimi, kripto para endüstrisine savaş açmış ve çok sayıda yasak uygulamıştı. Ancak anlaşılan o ki yerel madenciler VPN üzerinden çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Raporun son detaylarına göre Kazakistan, yüzde 13,22 ile Bitcoin madenciliğinin en yaygın olduğu üçüncü ülke konumunda yer alıyor. Yüzde 6,48 ile Kanada dördüncü basamakta yer alırken; Rusya ise yüzde 4,66 ile beşinci sırada bulunuyor.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat