Sağlık

Diyabet, COVID kaynaklı ölüm riskini artırıyor

Yapılan son araştırmalara göre diyabet hastalarının, diyabetli olmayanlara kıyasla COVID’den ölme riskinin neredeyse iki kat yüksek olduğu ortaya çıktı. Öte yandan yine aynı araştırmalar, bu bireylerin kritik yada ağır hasta olma olasılıklarını da yaklaşık üç kat daha yüksek bulduğunu aktardı.

Söz konusu araştırma Birleşik Krallık’ta bulunan Aberdeen Üniversitesi tarafından yürütülüyor. Diyabet hastalığının ciddiyetini vurgulayan araştırmacılar, bu bireylerin yoğun bakım ve ek oksijen gereksinimi gibi ihtiyaçlarını mercek altına aldı. Buldukları sonuç ise herkesi şok etti. Pek çok kişi için şimdiye kadar alakasız görünen diyabet ve COVID ilişkisi, oldukça ciddi bulundu.

Diyabet hastalarının kan şekeri kontrolü kritik rol oynuyor

Araştırmacılar diyabet hastalarının kan şekerinin iyi kontrol edilmesini, bu riski önemli ölçüde azaltmak adına kritik bulduğunu paylaştı. Konuyla ilgilenen Stavroula Kostara adlı bilim insanı, “Bir COVID-19 enfeksiyonunun ardından diyabetli hastalar için ölüm riskinin, diyabetli olmayan hastalara kıyasla önemli ölçüde arttığını keşfettik,” dedi.

Endokrinoloji üzerine bir dergide yayımlanan makalede şu cümleler yer aldı: “İyi glisemik kontrolünün, Koronavirüs ile ilişkili ölümler açısından koruyucu bir faktör olabileceğini düşünüyoruz.”

Diyabet

Araştırmanın nasıl yapıldığına değinmek gerekirse, ekip dünyanın her yerinden 270 binin üzerinde katılımcıyı içeren bulguları gözden geçirdi. Bir araya getirilen sonuçlar, diyabet hastalarının COVID nedeniyle ölüm olasılığını 1,87 kat daha yüksek buldu. Yoğun bakım ünitesine kabul edilme olasılığı 1,59 kat, ventilasyon gerektirme ihtimalini 1,44 kat yüksek gördüklerini açıkladı.

Çin, Kore ve Orta Doğu’da risk daha yüksek

Son olarak araştırma ekibi Çin, Kore ve Orta Doğu’daki hastaların ABD ülkelerine ya da ABD’ye kıyasla daha yüksek ölüm riskine sahip olduklarını paylaştı. Bunun sebebinin ise sağlık sistemlerindeki farklılıklardan kaynaklandığını belirttiler.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat