Ekonomi

Dolar ve euro yeniden yükseliş seyrine geçti

Yeni haftaya hareketli başlayan dolar, 6 ay aradan sonra yeniden yükselişe geçerek 15,78 seviyesine çıktı. Euro ise haftaya 16,92 TL’den başladı.

Gün içinde 15,97’yi gören dolar, saat 14.00 itibariyle 15,78 seviyesindeyken, euro ise 16,85 TL’den işlem görüyor.

Son kapanışta dolar 15,89 liradan, avro ise 16,78 liradan satılmıştı.

Geçen hafta düzenlenen bir etkinlikte konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti. Bu açıklama dolardaki hareketi artırdı.

TCMB’nin faiz kararı piyasaların odak noktasında olacak

Uzmanlar, enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı endişelerin devam ettiğini belirterek mevcut endişelerin aşırı fiyatlandığına dair görüşlerin dolar endeksindeki son düşüşte etkili olduğunu söylüyor.

Ayrıca analistler, bu hafta ABD Merkez Bankası’nın toplantı tutanakları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Davos Zirvesi’nden gelecek haber akışının piyasaların odağında olacağını belirtiyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde ise Temmuz ayında faiz artışlarına başlayabilecekleri ve Eylül sonunda negatif faiz döneminin sona erebileceğini belirtti.

Lagarde Varlık Alım Programı (APP) kapsamında net varlık alımlarının üçüncü çeyreğin başlarında sonlanmasını beklediğini belirtip “Bu da sözlü yönlendirmemizde olduğu gibi Temmuz ayında faiz artışı yapmamızı sağlar. Mevcut görünüme bakarsak üçüncü çeyreğin sonunda negatif faizden çıkmamız mümkün” dedi.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat