SağlıkGündem

DSÖ açıkladı: Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor?

Dünyayı korkutan maymun çiçeği virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan bilgilere göre hastalık 12 ülkede görülmüş durumda. Şu anda tespit edilen toplam vaka sayısının 100’ü geçtiği açıklanırken; aynı zamanda henüz tespit edilmemiş vakaların da olabileceği paylaşıldı. Yetkililer virüsün yayılması ile ilgili yeni detaylar açıkladı.

Afrika’nın orta ve batı coğrafyalarında yer alan tropik bölgelerde yaygın olduğu ifade edilen maymun çiçeği virüsü kısa bir süre önce Avrupa, Amerika ve Avustralya’da da tespit edildi. Hastaneye başvuran vakaların ciltte deformasyon, baş ve kas ağrısı gibi semptomlar gösterdiği anlaşıldı. Birleşmiş Milletler çatısı altında hizmet veren Dünya Sağlık Örgütü şimdi konuya ilişkin önemli bir açıklamada bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nden kritik açıklama!

Dünya Sağlık Örgütü’nde epidemiyolog olarak görev alan Van Kerkhove, maymun çiçeği virüsünün son elli yılda Afrika dışında kendini gösteren en büyük salgın olduğunu vurguladı. Kerkhove, salgının deriden deriye temas yoluyla bulaştığını kayıtlara geçti. Aynı zamanda şu ana kadar hastalığı tespit edilen bireylerin durumu hafif bir şekilde atlattığı da paylaşıldı.

Maymun çiçeği virüsü

DSÖ’nün küresel HIV, hepatit ve CYBE programlarının danışmanı Andy Seale de konuya ilişkin açıklamalar yaptı. Hastalığın enfekte bir kişiyle yakın temas yoluyla bulaştığını aktaran danışman, çoğunlukla vakaların cinsel temasla yayıldığını aktardı.

Maymun çiçeği virüsü mutasyon geçiriyor mu?

Üst düzey DSÖ yetkililerinden biri olan Rosamund Lewis de pek çok insanın merak ettiği bir soruya cevap kazandırdı. Yetkili, maymun çiçeği virüsünün mutasyon geçirme eğiliminde olmadığını ve epey sabit bir şekilde ilerlediğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat