SağlıkGündem

DSÖ aşı yaptırmayan insan nüfusunu açıkladı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus basın karşısına geçerek COVID-19 ile ilgili son durumu dünyayla paylaştı. Yapılan açıklamalara göre omikron varyantının zirve noktaya çıktığı dönemden bu yana vakalarda ciddi bir düşüş yaşandı. Fakat yine de pandeminin ‘kesinlikle sona ermediği’ paylaşıldı!

Birleşmiş Milletler sağlık ajansının genel müdürü, hükümetler için de bazı uyarı notları paylaştı. Pek çok ülkenin güvenlik önlemlerini gevşetmeye başladığını ifade ederek, böyle bir durumun insanların hayatını tehlikeye sürükleyeceğini aktardı.

DSÖ: Dünya nüfusunun yüzde 60’ı aşısız!

Dünya Sağlık Örgütü’nün yıllık toplantısının açılışı için Cenevre’de bir araya gelen yetkililer önemli birtakım açıklamalarda bulundu. Düşük gelirli ülkelerde halen daha yaklaşık 1 milyara yakın insanın hiçbir şekilde aşılanmadığı kaydedildi. “Pandemi her yerde bitene kadar hiçbir yerde bitmez,” diyerek çarpıcı bir çıkış yapan Tedros, dünya nüfusunun yüzde 60’ının aşısız olduğunu ifade etti.

aşı

Tedros’un paylaştığı bilgilere göre dünyanın tüm bölgelerinde, yaklaşık 70 ülkede Koronavirüs vakaları artıyor. DSÖ bunun sebebini test oranlarının düşüşüne bağlıyor. Rapor edilen en yüksek ölüm sayısının, aşılanmanın en düşük olduğu kıta olan Afrika’da görüldüğü aktarıldı.

Dünya Sağlık Örgütü yöneticileri aşılanmayan insanların çoğunlukla yanlış bilgi ve dezenformasyondan kaynaklanan bir tereddüte kapıldıklarını tespit ettiklerini paylaştı. Salgının sihirli bir şekilde ortadan kalkmayacağını dile getiren Tedros, yine de insanların el birliğiyle bunu sona erdirebileceğini belirtti. Bunun çözümünü ise test ve aşı sayılarında artışa gidilmesinde bulduğunu ekledi.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat