SağlıkGündem

Dünya Sağlık Örgütü’nden Turkovac yorumu!

75. Dünya Sağlık Asamblesinde bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, başta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) lideri Tedros Adhanom Ghebreyesus olmak üzere diğer mevkidaşları ve katılımcı üyelerle önemli konuşmalar gerçekleştirdi. Yapılan toplantılarda Türkiye’de geliştirilen Turkovac aşısına da değinildi. Türk asıllı Alman bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türe tarafından geliştirilen BioNTech aşısıyla ilgili de kritik birtakım açıklamalar geldi.

DSÖ lideri Turkovac için memnuniyetini paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü lideriyle bir araya geldiği buluşmada Turkovac hakkında konuştu. Ghebreyesus, Türkiye’nin COVID-19’a karşı bir aşı üretmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Koca, Twitter’dan konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“75. Dünya Sağlık Asamblesinde DSÖ GENEL DİREKTÖRÜ Dr. Tedros Ghebreyesus ile yaptığımız görüşmede, yoksul ülkelerin aşıya erişimi konusuna odaklandığımıza dikkat çektik. DSÖ Direktörü, Türkiye’nin Covid-19 aşısı Turkovac’ı üretmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.”

Koca, DSÖ direktörüne Türkiye’nin düşük ve orta gelirli ülkelerin COVID-19 aşısına erişmesine yardımcı olmaya çalıştığını ve bu bağlamda Afrika’ya odaklandığını dile getirdi. Dışişleri Bakanlığı’na göre Koronavirüs salgını sırasında Türkiye’nin 19 ülkeye yaklaşık 7 milyon doz aşı bağışında bulunduğu biliniyor.

Sağlık Bakanı Koca, aynı zamanda Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin ile yaptıkları görüşmeyle ilgili bir paylaşımda bulundu. Koca, G-20’deki dönem başkanlığından ötürü mevkidaşını tebrik etti ve şu sözleri kaydetti:

“75. Dünya Sağlık Asamblesinde, Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin ile yaptığımız görüşmede, Endonezya’nın G-20 dönem başkanlığından ötürü mevkidaşımızı tebrik ederek, G-20’nin bu yılki temasında sağlık konusuna öncelik verilmesini isabetli bulduğumuzu kaydettik.”

BioNTech, Türk aşısı olarak kabul edilebilir

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Koca ile görüşmesinde BioNTech aşısına da değindi. DSÖ lideri, Türk-Alman bilin insanları Uğur Şahin ve Özlem Türe’nin geliştirdiği BioNTech’in Türk aşısı olarak da kabul edilebileceğini paylaştı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat