Sağlık

Eğer göz önünde uçuşan bu cisimleri görüyorsanız nedeni ciddi olabilir! Uçan cisimlerin görülme nedeni

Göz önünüzde uçuşan cisimler mi görüyorsunuz? Nedeni ciddi bir sorun olabilir. Peki, bu sorunlar nelerdir?

Açık ya da kapalı alanda gözlerinizin önünde uçuşan sinek gibi siyah noktalar mı görüyorsunuz? Çoğu kişinin pek üzerinde durmadığı bir sorun olan gözlerin önünde sinek uçuşması ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olabiliyor. İşte göz önünde sinek uçuşması görmenin nedenleri ve tedavisi…

is

Göz önünde uçuşan küçük şeffaf cisimler neyin habercisi?

Göz önünüzde bulunan hareketli küçük cisimler herkesin hayatında mutlaka en az bir kez karşılaştığı, dikkat dağıtıcı bir durum olarak bilinir. Doktorların uyarısına göre göz önünde sinek uçuşması olarak tabir edilen uçuşan şeffaf ve hareketli cisim görülmesi konularında doktorlar herkese tavsiyelerde bulundu: “Gözde yapısal değişiklik durumlarına bağlı kalabileceği gibi görme kayıplarına kadar neden olabilecek göz hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Doktor muayenesi şart.’’ Gözünüzün önüne gelen bu şeffaf cisimlerin görülmesi retina yırtığı olarak karşınıza çıkabilir. Aynı zamanda diyabet ve yüksek tansiyon, göz iltihabı gibi görme kayıplarına yol açabilen aynı zamanda genel vücut sağlığını tehdit eden hastalıklar da göz önünde şeffaf cisim oluşturabilir.

5c03ac1161361f11fc0940c1

 

Göz önünde uçuşan cisim belirtisi yaşayanlar arasında kimler risk grubunda?

Gözlerde görülen uçuşan cisim gözün yapısal değişikliğine bağlı olarak görülebilir. Bu durumda zararsız denilebilir. Uçuşan küçük ve şeffaf cisim görülmesinin bir nedeni de yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan yapısal değişiklik sorunlarıdır. Özellikle de 50 yaş üzerinde olan hastalarda rastlanan bir şikayettir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte göz merceği ile retina arasını dolduran vitröz denilen sıvının yapısında değişiklik olacaktır. Bu da göz önünde cisim oluşumu ile karşınıza çıkar. Aynı zamanda yüksek derecede miyop hastaları, ailesinde benzer hastalık öyküsü bulunan kişiler ve diyabet hastaları mutlaka risk grubuna girer. Bir göz yüzeyinde retina şikayetleri görülmesi diğer gözde de görülme olasılığını yükseltecektir. Başa ani ve sert alınan darbe de özellikle çocuk ve genç yaşta görülen retina deformasyonu nedeni olmaktadır. Özet olarak bu durumlar risk oluşturabilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız doktor muayenesi ve tedavisi şart olacaktır.

i

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat