Samsun Sahra Sıhhiye Okulu'nda askerlere komando eğitimi

Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda ilk yardım eğitimleri dışında komando eğitimi verildiği ifade edildi.

Eğitim merkezinde olsı sıcak çatışma anında tıbbi müdahale eğitimi veriliyor.

Çatışma anında yaralının bulunduğu alana girerken yapılması gerekenler, yralıya ulaşana kadar uzun süre geçtiğğinde kurtarılma ihtimali giderek azaldığından "muharebe veya operasyonel cankurtaranı komando sağlıkçılar" yetiştiriliyor.

Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında subay, yedek subay, astsubay, er ve uzman erbaşlar ile sağlık hizmetlerinde görev yapacak doktor, diş hekimi, eczacı, psikolojik danışman ve rehberlik uzmanlarına, muharebede de Mehmetçik'e en ön saflarda ilk yardım ulaştırabilmesi amacıyl eğitim veriliyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Türk ordusuna sağlık personeli yetiştiren Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı çatışma anında ''komando'', yralnan arkadaşına müdahale ederken ''doktor'' oluyor.

Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, basın mensuplarına yaptığı açıklamada bu eğitimle sağlık personlellerini sıcak çatışma anında kendi tekniklerini uygulayarak hastaya zamanında müdahale edebilecek konuma getirdiklerini ifade etti.

Bu kapsamda tabip, diş tabibi, eczacı ile sağlık sınıfı diğer muvazzaf ve sözleşmeli subayların yanı sıra askerlik hizmetini yerine getirmek için silah altına alınan tabip, diş tabibi, eczacı, psikolojik danışman, rehberlik, sağlık idaresi gibi branşlardaki sağlık sınıfı asteğmen adaylarına da eğitim verildiğini belirten Üstün, ayrıca üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olarak TSK'nın ihtiyacı oranında temin edilen ambulans ve acil bakım ile tıbbi laboratuvar teknikeri ve benzeri branşlardaki sağlık astsubaylarına ilk yardım, ambulans şoförü gibi branşlar için sağlanan sıhhiye uzman erbaşlara da temel kurslar verildiğini anlattı.

Üstün, sıhhiye ihtisas eğitiminde ise sıhhiye birlikleri ve sağlık tesislerinde yardımcı sağlık personeli olarak görev yapacak sözleşmeli erbaş ve erler ile erbaş ve erlere eğitim verildiğini kaydetti.

 Üstün, "Kurulduğu 1926 yılından bugüne kadar sağlık sınıfının taktiği ve tekniği konusunda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin her kademesindeki sağlık hizmetlerinde görev yapacak personele burada eğitim verilmektedir." diye konuştu.

Üstün, şunları söyledi:

"Harekat alanında ortaya çıkan ihtiyaçlar nedeniyle yaralanma anından itibaren doktor veya yetkili sağlık personeline ulaştırılıncaya kadar Mehmetçik'in yanı başında bulunan, onunla aynı muharip özelliklere sahip, her türlü ilk yardım ile belirli tıbbi müdahaleleri uygulama yetkisi kazanmış Türk Silahlı Kuvvetlerinin muharip veya operasyonel birliklerindeki sıhhiye nitelikli kadrolarında sağlık hizmeti vermek üzere görev yapacak piyade sınıfı komando ihtisaslı muharebe veya operasyonel cankurtaranı uzman erbaşlar yetiştirilmesi de hedeflenmiştir. Burada eğitim görenler, piyade sınıfı komando ihtisaslı personel olarak geldikleri Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığından her türlü ilk yardım bilgisini almış, belirli tıbbi müdahalelerde bulunabilen, hayat kurtaracak imkan ve kabiliyete sahip, muharebede Mehmetçik'e en ön saflarda tıbbi yardım ulaştıracak bilgiyle donatılmış, Mehmetçik'in acısını, düşmanın nefesini kesmek üzere birliklerine uğurlanmaktadır."

Sahra Sıhhiye Okul Komutanlığı Öğretim Başkanı Diş Tabip Albay Güneş Şahinkesen sıcak çatışmada güçlü bir disiplin ve morlin insan hayatını kurtardığını ifade ederek, "Amacımız Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından icra edilen operasyonlarda yaralanmalarda ilk yardım ve sınırlı tıbbi müdahale yöntemlerinin muharebe veya operasyonel cankurtaranı adayı piyade sınıfı komando ihtisaslı uzman erbaşlara öğretilmesidir." dedi.

Mesleki Dersler Kurulu öğretmeni Tabip Albay Önder Göker ise "Gece eğitimleri gündüz yapılan eğitimler doğrultusunda icra edilmektedir. Gündüz yapılan eğitimlerin gece şartlarında da yapılması ön planda tutulmaktadır." diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5