Gündem

Elektrik fiyatlarına zam iddiası

Yaşanan enflasyon ve kur krizi sebebiyle zam isteyen elektrik dağıtım şirketlerinin büyük oranda zam yapılacağı konuşuluyor

DW Türkçe’nin yayımladığı haberin içeriğine göre, elektrik fiyatlarına zam iddiasını gündeme getiriyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşen elektrik dağıtım şirketleri, yaklaşık yüzde 50 oranında zam talebinin ilettiler. Görüşme sonucunda yüzde 30’luk zam oranında anlaşmaya varan taraflar bu zammın temmuz ayından itibaren geçerli olacağını bildiriyorlar.

Toplantıda alınan kararlar sonucunda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 1 Temmuz’da yüzde 30’luk zam kararını açıklaması bekleniyor.

Elektrikte yılbaşından bu yana yapılan toplam zam oranı birinci kademe için yüzde 58, ikinci kademe ise yüzde 137 olmuştu.

elektrige yuzde 15 zam geldi 893799 5

2013 yılında özelleştirildikten sonra her yıl zarar açıklayan Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (TEDAŞ) 2021 yılını da zararla kapattığı ortaya çıktı.

TEDAŞ’ın geçtiğimiz günlerde yayımladığı 2021 yılı faaliyet raporuna göre, geçen yılki zararın 106 milyon TL’ye ulaştığı görülüyor. TEDAŞ, bu verilerle birlikte son dokuz yılda toplam 6 milyar 446 milyon TL zarara ulaşmış oluyor.

DW Türkçe’ye açıklamalarda bulunan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, ”Elektrik zamları, enflasyonun çok üstündedir. Dolayısıyla bu bir zam değil sermaye aktarımıdır.” ifadelerini kullandı.  Özdağ, özelleştirme kaynakları zamlardan da bahsederken, ”Piyasaya teslim edilmiş bir yapı var ve konuşulan rakamlar tamamen özelleştirmeden kaynaklanan özel sektör kredisi ve benzer bedellerin ödenmesi ile ilişkilidir.” dedi.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat