Teknoloji

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’e veri sızıntısı davası!

Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, 2018 yılında skandal bir olayla gündeme geldi. Şirket 50 milyon kullanıcısının kişisel verilerini, politikacılar adına seçmenlerin fikrini etkilemek için kullandı. Veri ihlalini kabul eden teknoloji devi, kullanıcılarından özür diledi. Cambdridge Analytica skandalı olarak günümüzde anılan bu olay, Facebook’un 50 milyon dolarlık para cezası ödemesine neden oldu.

Günümüzde halen daha pek çok sosyal medya kullanıcısı, yaşanan veri skandalı sonrası Facebook platformundan uzak durmayı tercih ediyor. Hatta bunun yanı sıra Meta çatısı altında bulunan Instagram ve WhatsApp gibi platformları boykot etmeye devam eden birçok internet kullanıcısı olduğu biliniyor.

Popüler kültürde de The Great Hack gibi Netflix yapımlarıyla anılan olay, aradan yıllar geçmesine rağmen hala unutulmadı. ABD’de bir başsavcı konuyu yeniden gündeme getirerek Zuckerberg’i suçladı.

Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalı için tekrar yargılanacak

Washington DC’nin demokrat başsavcısı Karl Racine, Meta şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg’e dava açtı. Facebook kurucusunun, Cambridge Analytica veri sızıntısına yol açan karar alma süreçlerinde aktif olarak rol oynadığı iddia ediliyor.

Mark Zuckerberg

Davada yer alan detaylara göre Mark Zuckerberg, şirketin aldığı neredeyse her büyük karara kişisel olarak dahil olan bir isim. Facebook’ta yalnızca bir CEO olarak değil, hemen her konuda söz sahibi ve yetkin bir isim olan Zuckerberg’in skandalda payının büyük olduğu düşünülüyor. Cambridge Analytica’nın 2016 ABD başkanlık seçimleri ve yine aynı yıl Birleşik Krallık’taki Brexit’e kadar veri sızıntılarında kişisel olarak rol üstlendiği tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat