Teknoloji

Facebook şifreniz tehlikede: Bu Android uygulamalarını hemen silin!

Araştırma şirketi Trend Micro mobil kullanıcıları ilgilendiren yeni bir rapor yayınladı. Şirket, milyonlarca kullanıcının indirdiği bir grup Android uygulaması için tehlike alarmlarını çaldı! Söz konusu uygulamaların, kullanıcıların Facebook şifrelerini ele geçirmeye çalıştığı ortaya çıktı. Öte yandan siber güvenlik yazılımı firması, yine aynı aplikasyonların kullanıcıların kripto paralarını ve diğer hassas bilgilerini gizlice çalmaya çalıştığını bildirdi.

Hemen telefonunuzdan silmeniz gereken Android uygulamaları

  • Daily Fitness OL
  • Enjoy Photo Editor
  • Panorama Camera
  • Photo Gaming Puzzle
  • Swarm Photo
  • Business Meta Manager
  • Cryptomining Farm Your own Coin

Android

Trend Micro’nun paylaştığı verilere göre yukarıdaki listede yer alan mobil uygulamalar, kullanıcıların akıllı telefonlarından hemen silinmeli! Şirket şimdilik 7 başlıca aplikasyonu kullanıcılara bildirdi. Fakat bunun gibi 240’ın üzerinde uygulama olduğunu aktardı. Ancak bunların çoğunun Google Play Store mağazalarından kaldırıldığını, yine de üstteki isimlerin halen mağazada yer almaya devam ettiği paylaşıldı.

Facebook şifrenizi değiştirin!

Yetkililer bu Android uygulamalarından herhangi birine sahip kullanıcılar için başka uyarılarda da bulundu. Zira yalnızca söz konusu aplikasyonları telefonunuzdan kaldırmak, verilerinizin güvenliğini sağlamanız için yeterli olmayacak. Bunun yanı sıra Facebook şifrenizi değiştirmeniz de hesap güvenliğiniz adına büyük önem arz ediyor.

Yetkililer, kullanıcıların Google Play Store’da yüksek puanlar alan uygulamalara gözü kapalı güvenmemesi gerektiğini savundu. Zira listedeki Photo Gaming Puzzle uygulaması 4,5 yıldız; Swarm Photo ise 4.1 yıldızla oylanmış durumda. Fakat her iki uygulamada da kötü amaçlı yazılımlar yer aldığı ortaya çıktı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat