Ekonomi

Faturalarınızı ucuzlatacak 5 yöntem! Faturalarınız çok yüksek geliyorsa bu yöntem tam size göre

Evinde tasarruf yapmak isteyenler için bu yöntemlere kulak verin. Özellikle faturaların kabarık gelmesi artık son bulacak. Uzmanların tavsiyesi üzerine açıklanan bu yöntemler ile birlikte hem tasarruf yapacaksınız hem de faturalara yüklü miktarlar ödemeyeceksiniz.

WhatsApp Image 2022 07 03 at 00.49.41

Son zamanlarda artan enerji fiyatlarının ardından bu fiyatlar faturalara da yansıdı. Vatandaşın dert yandığı bu konuyla ilgili uzmanlar etkili ve pratik yöntemleri açıkladı. Deneyeceğiniz bu yöntemler hem tasarruf yapmanızı sağlayacak hem de faturalarınızı düşürecek. Pandemi süreciyle birlikte başlayan ve ardından Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, küresel gıda krizleri ve ülkemizde döviz kurunun sert bir şekilde artmasından kaynaklı enerji maliyetleri de gün geçtikçe arttı. Bu artan enerji maliyetlerinin sonucunda faturalara da yüklü miktarlar ödemeye başladık. İşte etkili ve pratik bu yöntemler…

Faturaları düşürecek o yöntemler

İngiliz The Sun gazetesi, farklı farklı elektrikli cihazlarını çalıştırdı ve maliyetlerini hesapladı. Alternatif olarak hangisini kullanmamız gerektiğini sundu. İşte o yöntemler:

  1. Ocak ve Kettle: Suyumuzu ısıtıcı da mı kaynatsak yoksa ocakta mı kaynatsak diye düşünenler varsa uzmanlar bizler için bunu hesapladı ve ısıtıcı kullandığımız zaman daha az enerji harcamasıyla birlikte daha çok tasarruf ediyoruz.
  2. Fırın ve Tost makinesi: Tost ekmeğini fırında kızarttığımızda 3.4p, tost makinesinde ise 2.3’p enerji harcamaktadır. Sonuç olarak tost makinesi kullanılmalı.
  3. Mikrodalga ve fırın: Uzmanlar bir patatesi 190 derecelik bir fırında 60 dakika botunca pişirdi ve 24.6p, mikrodalga fırında 10 dakika pişirdi ve 0,4p enerji harcadı. En pratik ve etkili tasarruf yöntemlerinden biri mikrodalga kullanmaktır.
  4. Duş ve küvet: Bir küveti doldurmak için hemen hemen 80 litre su harcanırken, ısınma ile harcanan elektrik duşa göre daha uygundur. Elektrik açısından küvet tercih edilirken, duş alırken dört dakikayı aşmamak oldukça önemlidir.
  5. Elde yıkama ve bulaşık makinesi: Elde yıkanan bulaşıklar makineye göre dört kat daha pahalıdır.WhatsApp Image 2022 07 03 at 00.49.20

Diğer önemli tasarruflar

Prize takılı cihazları kullanmasak bile fişten çekmediğimiz sürece elektrik harcamaya devam ediyor. Araştırmalara göre oyun konsolları açık bırakılırsa yılda 761 TL kadar fazla ücret ödemenize sebep oluyor. Bir diğer önemli konu da şarj aletlerinin prizde takılı kalması daha fazla ücret ödememize neden olmaktadır.

WhatsApp Image 2022 07 03 at 00.49.13

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat