Gündem

Finlandiya, NATO’ya katılacağını doğruladı

Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, ülkelerinin NATO’ya katılmak için başvuracağını doğruladı. Bunu tarihi bir karar olarak nitelendiren liderler, ortak bir basın konuşması gerçekleştirip gelişmeleri aktardı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin ortak bir basın toplantısında şu açıklamaları kayıtlara geçti: “Cumhurbaşkanı ve hükümetin Dış Politika Komitesi bugün Finlandiya’nın parlamento ile istişareler sonrasında NATO’ya katılmak için başvuracağı konusunda anlaştılar. Bu tarihi bir gün, yeni bir dönem açılıyor.”

NATO başvurusu için son karar parlamentoda

Finlandiya parlamentosu NATO’ya katılım başvurusu kararını görüşmek için 16 Mayıs’ta, yani yarın bir araya gelecek. 200 parlamenterin oy kullanacağı kararın olumlu sonuçlanacağı, yani mecliste başvuru kararının ciddi oranda benimseneceği tahmin ediliyor. Başbakan Marin kendinden emin bir şekilde parlamenterlerin de bu şekilde düşündüğünü aktardı. İyi bir iş birliğiyle önemli bir karara vardıklarını dile getiren lider, parlamentonun da önümüzdeki günlerde bu kararı onaylamaktan çekinmeyeceğini ifade etti.

Finlandiya

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in kabul edilmesini istemiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ülkelerinin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurularını hızlı bir şekilde onaylamaya hazır olduğunu paylaştı. Fakat Türkiye konuya Almanya’nın baktığı gibi bakmıyor. Dün basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu iki ülkenin NATO üyeliğine pek de sıcak bakmadığını dile getirdi. Söz konusu Kuzey ülkelerinin, Türkiye’nin terörist olarak kabul ettiği bir örgüte yataklık ettiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat