Teknoloji

Ford Focus Emekli Oluyor!

Ford beğenilen modeli Focus için radikal bir karar aldı. Firma önümüzdeki yıllarda Focus üretimini sonlandırmayı planlıyor.

Otomotiv piyasasında önemli yere sahip olan Ford oldukça beğenilen modeli Focus’un üretimini sonlandıracağını açıkladı. Elektrikli araçların yaygınlaşması ve devletlerin bu konudaki teşvikleri ve zorlamaları firmaları da elektrikli araç piyasasına yönlendiriyor. Ford da hızla başlayan bu elektrikli araç rekabetinde geride kalmak istemiyor.

Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley 2025 yılından itibaren Ford Focus’un üretimini son vereceğini belirtti.

Otomotiv piyasasında son yıllarda elektrikli veya hibrit araçlar oldukça popüler hale geldi. Çevreye vereceği olumsuz etki daha az olması nedeniyle birçok firma elektrik araç üretimi için planlamalar yapıyor. Ford da elektrik araç üretimine daha fazla yoğunlaşacak.

Elektrikli araç piyasasında rekabet oldukça fazla. Ford bu rekabette yer alabilmek için yüksek bütçeler ayırmaya devam ediyor. Köln’de bulunan Ford tesisi önümüzdeki yıl elektrikli araç üretimine başlayacak ve Ford bu projeye 2 milyar dolarlık bir yatırımla başlayacak.

Elektrikli araçlar üretiminde akaryakıtla çalışan araçlara kıyasla daha az çalışana ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle Ford elektrikli araç üretimi için Avrupa’da merkez olarak seçtiği İspanya ve Almanya’da işten çıkarmalar yapılabilir.

Ford 2026 yılına kadar Avrupa’da yıllık sadece elektrikli araçlardan 600 bin adet satış yapmayı planlıyor.

 

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat