Gündem

Geç kalan yandı! Ehliyeti olup bunu yapmayanlara para cezası! Son tarih verildi

Geçtiğimiz günlerde devlet kademeleri tarafından açıklanan son bilgilerde milyonlarca ehliyet sahibini şaşkına çevirecek bir gelişme yaşandı. Ehliyeti olup bu kurala uymayan kişiler için tarihi bir ceza kesilecek. İşte, milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren ehliyet belgelerine dair yapılan yeni çalışmanın merak edilen tüm detayları.

Ülkemizdeki milyonlarca araç sahibi, son günlerde yaşanan akaryakıt zamlarının yanı sıra ortaya çıkan farklı konular nedeniyle de gündemi takip etmekte resmen zorlanıyorlardı. Şimdilerde ise ehliyet sahibi milyonlarca kişiyi ilgilendiren çok önemli bir duyuru yapıldı.

Yetkililer tarafından açıklanan bilgilerde eski tip ehliyetlerini değiştirmeyen vatandaşlar için caydırıcı cezaların yolda olduğu ifade edildi. Ayrıca devlet kademeleri, eski ehliyetlerin yenileriyle değiştirilmesi gereken o tarihi de açıkladılar. İşte, ülkemizdeki milyonlarca ehliyet sahibini ilgilendiren o açıklamalara dair merak edilen tüm detaylar.

Eski tip ehliyetlerin değiştirilebileceği son tarih açıklandı!

Geçtiğimiz aylarda ehliyet sahipleri için çıkartılan yeni yasada eski tip ehliyetlerin geçersiz olacağını ve ehliyet sahiplerinin mutlaka yeni tip belgelerle trafiğe çıkmaları gerektiği belirtilmişti. Bu noktada son uyarılarda bulunan yetkililer, şimdilerde ehliyet değiştirme işlemleri için vatandaşların başvuru yapabilecekleri son tarihi de açıkladılar.

Yapılan bildiride 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren eski tip ehliyetlerin geçersiz olacağını ve eski belgeleriyle trafiğe çıkan kişilerin önemli cezalarla karşılaşacakları ifade edildi. Ayrıca devlet kademelerinden gelen bilgilere göre vatandaşların yeni tip ehliyet alabilmek için öncelikle sağlık kurumlarından ‘’Sürücü Olur’’ raporu almaları ve MERNİS sistemine adres bilgilerini kaydetmeleri gerektiği ifade edildi. Şimdilerde milyonlarca ehliyet sahibi, son tarih dolmadan yeni belgelerle trafiğe çıkabilmek için kolları sıvamış durumda.

Eski tip ehliyeti olanlara para cezası kesilecek!

Devlet kademeleri tarafından yeni tip ehliyetin nasıl çıkarılacağı ve son tarihin ne olduğunun yanı sıra eski tip ehliyet belgesiyle trafiğe çıkan kişiler için ne tür bir ceza uygulanacağı da açıklandı. Buna göre yetkililer, yeni tip ehliyetiyle birlikte en az 6 ay önce çekilmiş biyometrik bir fotoğrafa sahip olmayan kişilerin trafiğe çıkmaları halinde para cezasıyla karşılaşacaklarını belirttiler. Üstelik açıklamalarda ceza miktarının 500 liradan fazla olacağı da yer aldı.

resized 84420 c1a314fb2

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat