Teknoloji

Google Haritalar sokağınızın eski halini telefonunuza getiriyor!

Google Haritalar bugün 15. yaş gününü kutluyor! Şirket, bu özel günü kullanıcılarıyla paylaşmak için önemli bir yeniliği aktif hale getiriyor. Platformun ‘Sokak Görünümü’ adı verilen nostaljik bölümü, uzun süredir kullanıcılardan gelen yoğun talep üzerine nihayet mobil cihazlara geliyor. Servisin iOS ve Android uygulamaları artık sokağınızın eski halini karşınıza çıkarmaya başlayacak.

Google mobil kullanıcılara ‘zamanda yolculuk’ yaptıracak

Google Haritalar ilk olarak 2014 yılında, yalnızca Web sürümü için Sokak Görünümü özelliğini kullanıcılara sunmuştu. ‘Zamanda yolculuk’ olarak da tasvir edilen bu fonksiyon bugün itibariyle mobil uygulamalara da gelmeye başladı. Kullanıcılar, diledikleri lokasyonu sanal bir haritayla dolaşıp tarihi 2007 yılına kadar geri sarma şansına sahip olabilecek.

Google Haritalar

Tarihi geriye almak isteyen kullanıcılar, Sokak Görünümü modunu açtıktan hemen sonra ekranda herhangi bir yere dokunarak konum geçmişine erişebilecek. Bunun için ‘Daha fazla tarih gör’ butonuna tıklamak ve istenen tarihi seçmek yeterli olacak.

Google Haritalar, Amazon ormanlarına kadar ulaşacak

Sokak Görünümü özelliğini mobil platformlara taşıyan Google, bunun yanı sıra 360 derece görüntü dizilerini hızlı ve toplu bir şekilde yayınlamanıza olanak tanıyan Street View Studio adlı aracını duyurdu. Bu sayede kullanıcılar, ön izleme seçeneğine sahip 360 derece video yüklemeye imkan sunacak. Böylelikle herhangi bir konum için farklı bakış açışlarından, çok sayıda ayrı sokak görüntüsü platformun kütüphanesine eklenecek.

Son olarak Google, Sokak Görünümü özelliğinin yıl dönümünde 360 derecelik görüntüleri daha iyi yakalayabilmek için yeni bir taşınabilir kamera geliştirdi. Arama motoru devi, dünyayı fotoğraflamak için özel arabalar, drone cihazları ya da büyük kameralar yerine tüm bu çalışmaları daha işlevsel bir ve küçük bir cihaza taşıyacak. Bu sayede şirket yeni cihazıyla her yerde çekimler gerçekleştirebilecek. Özellikle de Amazon ormanları gibi geleneksel olarak haritalandırılmamış alanlarda görüntüler yakalamak için epey kullanışlı olacağı vurgulanıyor.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat