Gündem

Google, Rusya’da iflasını açıkladı!

Teknoloji devi Google bugün flaş bir haberle gündeme düştü! Bir şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre Google’ın Rusya merkezli bir yan kuruluşunun banka hesaplarına yetkililer tarafından el kondu. Bununla birlikte firmanın ülkedeki operasyonlarına devam etmesi imkansız hale geldi. Çalışmalarını yürütemez hale gelen şirketin iflas başvurusunda bulunmaya hazırlandığı aktarıldı.

Google’ın çatı şirketi konumunda bulunan Alphabet Inc. bir süredir Rusya’da çeşitli servisleri yüzünden baskı görüyordu. Rus hükümeti, yasa dışı olarak nitelendirdiği birtakım içeriklerin kaldırılması yönünde Google’a çağrıda bulundu. Öte yandan YouTube platformunda yayınlanan birtakım Rus kanallarına erişimin kısıtlandırılması Moskova’yı harekete geçirdi. Hükümet söz konusu platformları yasaklama gibi bir adımda bulunmayı reddetti. Fakat anlaşılan o ki çok farklı bir şekilde firmayı cezalandırmayı planladı.

Google Rusya iflasını açıkladı

Google sözcüleri, Rus yetkililerin, şirketin banka hesaplarına el koyduğunu açıkladı. Finansal anlamda darboğaza giren Google Rusya hükümetin bu adımından sonra çalışanlarına maaş ödeyemediğini; aynı zamanda tedarikçilere ve satıcılara para vermekte zorlandıklarını bildirdi. Mali yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan Moskova ofislerinin artık savunulamaz hale geldiğini aktardılar. Tüm bunların sonucunda ise şirket çözümü iflas başvurusu yapmakta buldu.

Google

Google, 24 Şubat tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya on binlerce asker gördermesinin üzerine ülkedeki ticari operasyonlarını ciddi oranda durdurmuştu. Google Aramalar, YouTube, Gmail, Haritalar, Android ve Play Store dahil olmak üzere bir yalnızca bir grup ücretsiz hizmet yayın hayatına devam etti. Diğerleri ise belirsiz bir süreliğine Ruslara yasaklandı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat