Teknoloji

Google, Ukrayna’ya desteği için Barış Ödülü ile onurlandırıldı

Rusya, Ukrayna’ya işgal saldırılarını 24 Şubat tarihinde resmi olarak başlattı. Yaklaşık üç aylık bu zaman dilimi boyunca çok sayıda toprak değişikliği ve savaş trajedisi ile tüm dünya yüzleşti. Ukrayna halkı topraklarını korumak için elinden gelen mücadeleyi ortaya koyarken, Batılı pek çok büyük şirket de ülkeyi destekledi.

Şimdiye kadar pek çok ülke Rusya’ya tepki gösterip çeşitli yaptırımlar uyguladı. Nike, Marks & Spencer, McDonald’s, Renault, Starbucks ve daha birçok marka Rus topraklarından çekilme kararı aldı. Öte yandan arama devi Google da üzerine düzen görevi yaptı ve insanların doğru bilgiye ulaşması için çok sayıda filtreleme yöntemini devreye sokarak spekülasyonlara karşı mücadele gösterdi. Şirket, manipülasyonları engellemek için ortaya koyduğu çalışmalar nedeniyle onurlandırıldı.

Ukrayna hükümeti Google şirketine teşekkür etti

Google’ın Devlet İşleri ve Kamu Politikasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Karan Bhatia tarafından açıklanan bilgilere göre Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, şirkete yaptığı çalışmalar nedeniyle Barış Ödülü verdi. Zelenski adına verilen bu ödül, Ukrayna bayrağının renkleri ve Google logosunun yer aldığı bir plaketten oluşuyor. Aynı zamanda altında şu küçük not yer alıyor: “Ulusumuzun tarihindeki bu önemli anda destek için Ukrayna halkı adına şükranla…

Google

Peki ya Google, Rusya – Ukrayna savaşı sırasında insanları doğru bilgiye ulaştırmak için neler yaptı? Şirket, bunun için bir merkez oluşturdu ve savaşla ilgili gerçeği yansıtmayan haberleri hızlı bir şekilde ortadan kaldırdı. Aynı zamanda firma, Ukrayna’da savaş mağduru olan insanlar için çok sayıda para toplama kampanyasına imza atarak ülkeye desteğini gösterdi. Öte yandan Ukrayna’daki internet altyapısının korunması için de çeşitli çalışmalara ortak oldu.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat