Gündem

Hastaneye gidecekler dikkat! Randevu sistemi değişti, Bakan Koca detayları anlattı

Hastaneden randevu alacak olanların dikkatine!! Randevu sisteminde yeni bir değişikliğe gidildi. Eğer bu şekilde yapmazsanız randevu alamayacaksınız. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu hakkında ki detayları paylaştı. İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle… 

Sağlık bakanlığı hastanelerdeki randevu sistemi için yeniliğe gitti. Bakanlık tarafından hayata geçirilmeye hazırlanan uygulama randevusuna gidemeyen kişiler için uygulamaya geçecek. İşte tüm detaylar. 

Devlet hastanelerinde yeni bir uygulamaya geçiliyor

Devlet hastanelerinde randevu almak isteyen bir vatandaş 182’yi arayarak randevu alıyordu. Daha sonrasında ise MHRS ile ilgili olan yeni bir uygulama da devreye girmeye başladı. Sağlık bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş olan yeni uygulama ile beraber devlet hastanesinden randevu almış olan bir vatandaş eğer randevusuna gitmezse 15 gün ara ile aynı branş üzerinden randevu alamayacak. Sağlık Bakanı olan Fahrettin Koca konu hakkında şu açıklamayı yaptı; “ayda ortalama olarak 2.8 milyon civarında vatandaşımız randevu alıyor fakat birçoğu randevusuna gitmiyor. Merkezi Hekim Randevu Sisteminde (MHRS) olan yoğunluğun önüne geçebilmek adına yeni bir adım atmış olduk. Gitmeyeceği randevuyu iptal etmeyen vatandaşımız 15 gün süre içinde aynı branştan randevu alamayacak. Fakat rahatsızlık sebebi ile acil servise gidilmesinde veya da herhangi bir rahatsızlık durumunda bu söz konusu değildir. MHRS üzerinden randevu alıpta gelmeyen bir ay öncekine oranla düşmeye başladı fakat biz %10’lara kadar bir düşüş yapmak istiyoruz. Artık oradan da buradan da randevu alayım devrine son veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

182 randevu alamiyorum Mhrs randevu nasil alinir 1

Randevu için 15 gün kuralı 

Bilim Kurulu Üyesi Doç Dr. Afşin Emre Kayıpmaz 15 gün süreyle randevu alınmama uygulamasını şu şekilde ifade etti: “ülkemizde artık diğer ülkelere kıyasla hekime ulaşma artık çok daha kolay. Bununla beraber 182 merkezi randevu numarasından insanlar telefon ile veya da internetten kolay randevu alabiliyorlar. Randevularda sadakatsizlik oranı ne yazık ki artış gösterdi. Aslında randevu tarihini değiştirseler bu işlem çok daha kolay oluyor ama insanlar ne yazık ki bu durumu tercih etmeyip gelmemeyi tercih ediyorlar. Doktora gerçekten ihtiyacı olan insanların hizmetten faydalanması gerektiğini düşüyorum. O yüzden sağlık bakanlığı da bu durumları göz önünde bulundurup hareket etmek istedi” ifadelerine yer verdi. 

 

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat