Gündem

Herkesin merakla beklediği Perseid Meteor Yağmuru bakın ne zaman? Türkiye’den görülebiliyor

Küresel çapta milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen Perseid Meteor Yağmuru için NASA tarafından son bilgiler de açıklanmaya başlandı. Uzmanlar, bu sene yıldız kayması olaylarını izlemek isteyen kişileri olumsuz bir sürprizin beklediğini ifade ederken meteor yağmurunun tam olarak hangi tarihlerde olacağını da ifade ettiler. İşte, bilim severleri oldukça heyecan bu seneki Perseid Meteor Yağmuru’na dair yetkililerden gelen açıklamaların merak edilen tüm detayları.

Halk arasında ‘’yıldız kayması’’ olarak da bilinen meteor yağmuru, şimdilerde bilim çevrelerinin heyecanla beklediği olayların başında yer alıyor. Bu sene de yaşanacak bir meteor yağmurunun milyonlarca insan tarafından görülebileceği açıklanırken Türkiye’den de izlenebileceği netlik kazandı.

NASA tarafından her yıl gözlemlenerek kamuoyuna açıklanan yıldız kayması, bu senede yoğun çalışmalar kapsamında kaydedilmiş ve hangi günlerde görülebileceği not edilmişti. ‘’Perseid Meteor Yağmuru’’ adı verilen bu yıldız kayması olayı için Türkiye’deki bilim severler de heyecanlanmaya başladılar. İşte, NASA’nın net tarihini açıkladığı merakla beklenen Perseid Meteor Yağmuru için merak edilen tüm detaylar.

NASA’dan olumsuz bir açıklama geldi! ‘’Dolunay meteor yağmurunun görülebilmesini yüksek oranda engelleyecek!’’

Milyonlarca kişi, Ağustos ayı içerisinde yaşanacak büyük kapsamlı Perseid Meteor Yağmuru’nun bir an önce oluşmasını beklerken NASA yetkililerinden olumsuz bir açıklama geldi. NASA’nın Alabama Huntville bölgesindeki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde görev yapan astronom Bill Cooke, ‘’Ne yazık ki bu sene yaşanacak meteor yağmuru için olası en kötü hava koşullarının yer alacağını söylemek gerekiyor. Kuzey Amerika’dan normalde saat başı 50 veya 60 meteor geçişi görmeyi umuyorduk. Fakat bu yıl meteorların normal zirvesinde dolunay olayı yaşanacak. Geçişin izlenebilmesini olumsuz etkileyecek dolunay nedeniyle en iyi ihtimalle saatte 10 – 20 arasında meteor görebileceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

meteor yagmuru shutterstock 16 9 1659505992

Perseid Meteor Yağmuru ne zaman görülebilecek?

Şimdilerde milyonlarca bilim sever tarafından merakla beklenen Perseid Meteor Yağmuru için farklı gelişmeler ortaya atılırken ne zaman görüleceği konusunda en net tarihler de verildi. Uzmanlar tarafından açıklanan bilgilere göre Perseid Meteor Yağmuru’nun 11 – 13 Ağustos tarihleri arasında tüm dünyadan izlenebileceği kaydedildi. Ayrıca meteorların 21 – 22 Ağustos tarihine kadar geçiş yapacakları ifade edilerek bu tarihten sonra azalmaya başlayacakları ve 1 Eylül’den itibaren tamamen duracakları da açıklanan bilgiler arasında yer aldı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat