Teknoloji

Hyundai elektrikli araç fabrikası kuruyor!

Güney Kore merkezli otomobil üreticisi Hyundai, Amerika Birleşik Devletleri’nde devasa bir yatırım gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Şirket, ülkenin güneyinde yer alan Georgia eyaletinde 5,5 milyar dolarlık bir elektrikli araç ve pil tesisi kuracaklarını duyurdu.

Hyundai Motor Company Başkanı Jay Chang bugün yaptığı açıklamada firmanın ABD’de yapacağı yeni yatırımla ilgili ilk detayları verdi. Şirketin gelecekteki vizyonunu elektrikli araçlara çevireceğini açıklayan yönetici, açacakları yeni fabrikada 8 binden fazla kişiye istihdam sağlanacağını vurguladı. Georgia eyaleti valisi Brian Kemp de bu girişimle ilgili basın karşısına geçti. “Birlikte yenilikçi bir gelecek kurarken, Hyundai Motor Group’u Georgia’da ağırlamaktan gurur duyuyoruz,” açıklamasında bulundu.

Hyundai, ABD’de Tesla’ya rakip olacak!

Eyalet valisinin açıklamalarına göre yeni Hyundai fabrikası, bölge tarihinin en büyük ekonomik kalkınma projesi olacak. Açıklamalara göre ünlü otomobil markasının tedarikçilerinin yıllık 300 bin adet kapasiteye sahip olacak fabrikaya 1 milyar dolar daha yatırım yapacağı tahmin ediliyor.

Hyundai

Hyundai elektrikli otomobil fabrikası için inşaat çalışmalarına Ocak 2023 tarihinde başlayacak. 2025 yılının ilk yarısında ise tesisin tamamlanması bekleniyor. Fakat bu bölgede şirketin hangi elektrikli modellerini üreteceği şimdilik bir soru işareti olarak kalıyor.

Otomotiv devi, 2026 yılına kadar ABD’deki en büyük üçüncü elektrikli araç şirketi olmayı hedefliyor. Güney Koreli firma, Tesla gibi rakiplerini geride bırakmak için uzun vadeli bir çalışma programı planlıyor. Çok yakında ikinci elektrikli araç fabrikası için de çalışmalara geçecek olan Hyundai, bu defa Gürcistan’da yatırımlarını gerçekleştirecek.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat