Gündem

İki yıl sonra ilk kez Avrupa’ya petrol sevkiyatı

İtalyan enerji şirketi Eni, Venezuela'dan petrol sipariş etti. Sipariş edilen bu petrol, Avrupa'nın iki yılın ardından Venezuela'dan alacağı ilk teslimat olarak kayıtlara geçecek.

Rusya-Ukrayna savaşının enerji piyasalarında yarattığı tedarik sebebiyle İtalya, Venezuela’dan petrol sipariş etti. Venezuela, uzun zamanın ardından piyasaya yeniden dahil oluyor.

Reuters Ajansı’nın haberine göre, Eni’nin Venezuela’dan sipariş ettiği petrolü taşıyan 650 bin varillik dev petrol gemisi yola çıkmaya hazırlanıyor. Ayrıca ikinci bir tankerin hazırlıklarını da yapan Venezuela, bu teslimatın ise İspanyol enerji şirketi Repsol için hazırlandığını belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Venezuela ile arası açılan ABD, mayıs ayında uyguladığı bazı yaptırımları gevşetme kararı almıştı. Bu kararla birlikte Amerika Birleşik Devletleri, enerji şirketleri Chevron, Eni ve Repsol’a Venezuela’da gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans vermişti. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile ABD’nin bu kararını doğrulamıştı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat