Ekonomi

İngiltere enflasyonda 40 yılın zirvesini gördü

Ekonomik anlamda zor bir dönemden geçen İngiltere, yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Nisan ayında tüketici fiyatları ülkedeki son kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ulusal istatistik ofisi ONS, geçen ayın enflasyon oranını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kıyasladı ve yüzde dokuz artış yaşandığını açıkladı. Bu durum ülkedeki insanların günlük yaşantısını zor bir duruma sokuyor.

Mart 2022’de yüzde yedi oranında olan enflasyon tablosu, ONS istatistikçileri tarafından mercek altına alındı. Geriye dönük hesaplamalara göre Nisan’da karşılaşılan yüzde 9’luk oran en son 1982 yılında görülmüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanı enflasyon konusunda uyardı!

Nisan ayındaki fiyat artışları esas olarak daha pahalı elektrik, daha pahalı gaz ve benzin gibi yakıtlardan kaynaklandı. Market harcamaları ve ikinci el araba fiyatları yine önemli ölçüde yükseldi. Ülkenin Dışişleri Bakanı Liz Truss konuya ilişkin Sky News’e açıklamalarda bulundu. “Çok ama çok zor bir ekonomik durumdayız,” diyen bakan, karşılaşılan bu tablonun son derece vahim olduğunu ifade etti.

İngiltere

Ipsos enstitüsü tarafından yapılan bir ankete göre, hızla artan yaşam maliyeti ülkenin vatandaşlarına oldukça sert bir şekilde yansıyor. Buna göre, her üç İngiliz’den ikisi maliyetten tasarruf etmek için evlerindeki ısıtma sistemlerini kapatıyor. Ankete katılanların dörtte birinden fazlası, kısıtlı bütçeleri nedeniyle öğün atladıklarını kayıtlara geçti. İngiltere Merkez Bankası geçici bir çözüm için şimdiden dört faiz artırımı birden uyguladı. Fakat enflasyon probleminin kalıcı olarak nasıl çözülebileceğine ilişkin şimdilik bir plan açıklanmadı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat