SağlıkGündem

İngiltere’den maymun çiçeği virüsü için karantina kararı!

İngiltere sağlık yetkilileri tarafından yapılan son açıklamaya göre ülkede 36 yeni maymun çiçeği vakası tespit edildi. Aynı zamanda dünyayı korkutan virüsün ilk kez İskoçya’da da görüldüğü duyuruldu. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) yeni vakaların 7 Mayıs tarihinden bu yana 56’ya ulaştığını aktardı. Başbakan Boris Johnson, hükümetinin virüsün bulaşmasını çevreleyen koşulları dikkatle takip ettiğini ve önlemlerini hızla artırdıklarını paylaştı.

Gazetecilere demeç veren Boris Johnson, söz konusu virüsün temelde çok nadir görülen bir hastalık olduğunu, şu ana kadar çok ciddi sonuçları görülmediğini, fakat yine de durumun yakından takip edilmesi gerektiğini dile getirdi. Hükümet yeni aldığı önlemler kapsamında maymun çiçeği virüsü nedeniyle karantina kararı alan ikinci ülke oldu.

İngiltere, maymun çiçeği virüsü için 3 hafta tecrit önerdi!

Ülkede hızla yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü için yeni adımlar atan İngiltere yönetimi, hastalığa kapılanlar ya da yüksek riskli kişilerin üç hafta boyunca kendilerini karantinaya almalarını istedi. Öte yandan yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlarına da çok gerek olmadıkça şimdilik bu planlarını ertelemelerini talep etti.

maymun çiçeği virüsü

Salgına karşı 21 gün karantina önerisinde bulunan Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, risk şüphesi bulunan bireyleri de ayrıca uyardı. Bu kişilerin üç hafta boyunca işe gitmeyip evden çalışmalarını; öte yandan bağışıklığı zayıf insanlarla, hamile kadınlarla ve 12 yaşından küçük çocuklarla temastan mümkün mertebe uzak durmaları gerektiğini paylaştı.

İngiltere’den önce maymun çiçeği virüsü salgını için karantina kararı alan ilk ülke Belçika oldu. Ülkenin sağlık yetkilileri, tıpkı Birleşik Krallık’ın yaptığı gibi hastalara ve salgın şüphesi olan kişilere üç hafta tecrit önerdi.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat