Teknoloji

Instagram’a Yüz Tanıma Sistemi Geliyor

Meta bünyesinde bulunan Instagram kullanıcıların yaşlarını tespit etmek için bir dizi güncellemeye gitti.

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram 18 yaş altındaki bireyleri korumak için çeşitli önlemler geliştiriyor. Şirketin yaptığı son değişiklik ile birlikte kullanıcılara 18 yaşından büyük olduklarını gösterme imkanı tanıyor.

Deneme çalışmaları ABD’de başlayan bu yeni sistemde kullanıcılar yüz tanıma sistemi desteğiyle birlikte 18 yaş üstü olduklarını gösteren video hazırlayabilecekler.  Kullanıcılar artık kimlik fotoğraflarını eklemenin yanında yüz tanıma sistemi sistemi altyapısıyla da yaşlarını belirtebilecek.

Yüz tanıma sistemi için Instagram 2014 yılında kurulan ve bu alanda öncü şirketlerden birisi olan Yoti ile anlaştı. Bu anlaşma ile birlikte Instagram Yoti’nin altyapısını kullanacak. Kullanıcıların sistemde video ile yaşını doğrulamasından sonra Instagram ve Yoti videoları saklamayacaklarını ve sileceklerini açıkladı.

Instagram’da 18 Yaş Altına Yönelik Çeşitli Önlemler Mevcut

Instagram’ın hali hazırda belli yaş gruplarına yönelik çeşitli düzenlemeleri bulunuyor. Instagram’da yeni bir hesap oluşturmak istenirse doğum tarihinin girilmesi gerekiyor. 13 yaş altındaki kişilerin kaydolmasına izin vermiyor. 13-17 yaş arasındaki bireylerin ise kaydolmasına izin veriyor ancak hesapları otomatik gizleme, reklam verenlerde bu yaş gurubuna yönelik sınırlama gibi çeşitli önlemler alıyor. Yapılan yeni değişiklik ile birlikte yaş doğrulaması sisteminin daha güvenilir hale gelmesi bekleniyor.

 

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat