Teknoloji

iPhone saldırıya uğrayan bir kadının hayatını kurtardı

ABD’li teknoloji devi Apple yıllardır hayat kurtarma haberleri ile basına yansıyor. Cupertino merkezli şirket daha önce Apple Watch cihazıyla çok sayıda hastalığı tespit etmiş, kalp krizi risklerini erkenden önleyerek kullanıcıların beğenisini bir kez daha toplamıştı. Bu örneklere bir yenisi daha eklendi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde yaşayan bir kadın, elinde bulunan iPhone cihazı sayesinde talihsiz bir olayı atlattı.

iPhone genç kadını tacizden kurtardı

Wavy’den gelen haberlere göre Kelli Worst adlı bir kadın, sahilde arkadaşlarıyla beraber keyifli bir akşam geçirdi. Eve dönerken, gece saat iki civarlarında bir yabancı tarafından durduruldu. Yolunu kesen adam, iPhone’unun kayıp olduğunu söyledi ve ondan yardım istedi. Kadın iyi niyetli bir şekilde yardımcı olmak istedi, fakat pişman oldu.

iPhone

Kelli Worst, adamın telefonu aldıktan sonra cihazını aramak için biraz uzaklaştığını ifade etti. Bu noktadan itibaren içini bir korku kaplatan kadın, kısa bir süre sonra adamın tacizine uğradı. Worst olay yerini terk etmek istedi, ancak bu sefer de adam fiziksel olarak saldırı gerçekleştirdi. Tam da bu sırada kadın, iPhone cihazlarında bulunan hayatını kolaylaştıracak bir özelliği hatırladı.

Acil SOS özelliği sayesinde polisler olay yerine geldi

iPhone cihazlarında yer alan Acil SOS özelliği Worst’un hayatını kurtardı. Güç düğmesi ile ses tuşuna basılı tutarak çalışan özellik, aktif hale geldikten sonra otomatik bir şekilde 911’i arayarak polislerin mevcut konuma ulaşmasını sağlıyor.

Acil SOS tuşu sayesinde polislerin hızlı bir şekilde olay yerine ulaştığı kayıtlara geçti. Kelli Worst, kendisini taciz eden saldırganın yakalandığını ve 30 yıl hapis cezası aldığını kamuoyuyla paylaştı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat