Karadeniz

Karadeniz Çalıştayı Samsun’da Start Aldı

Atakum Belediyesi'nin ev sahipliğinde organize edilen Karadeniz Çalıştayı'nın ilk ayağında çevre sorunlarına değinildi.

Samsun’un Atakum Belediyesi önderliğinde gerçekleştirilen 1. Karadeniz Çalıştayı’nda çevre sorunlarına dikkat çekildi. Atakum Kent Konseyi, Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şubesi, Trabzon Düşünce ve Kültür Platformu, Karadeniz Tarih Araştırmaları ve Çevre Platformu ile Samsun Çevre Platformu iş birliğinde gerçekleştirilen çalıştayın birinci günü geride bırakıldı.

Karadeniz Yarına da Kalsın!

Hasan Ali Yücel Gençlik Bilim ve Sanat Merkezi’nde yapılan çalıştaya önemli bilim insanlarıyla birlikte alanında uzman kişiler katılım sağladı. Çalıştay, ‘Karadeniz yarına da kalsın!” başlığı etrafında toplandı. Çalıştayın ilk gününde Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile birlikte Av. Gülay Deveci, Samsun Baro Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya dahil olmak üzere sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretim üyeleri ve yurttaşlar katılım sağladı.

AW643535 03

Kent Bilimciliği konusunda uzman olan ve ekosistem ile ilgili konuşma yapan Prof. Dr. Ruşen Keleş, ”Birleşmiş Milletler, ekosistemin karşılaştığı riskler ve sorunlar nedeniyle 2021’den başlayarak önümüzdeki on yıllık dönemini ekosistemin yeniden canlandırılması on yılı olarak ilan etmiş bulunuyor. Amaç, bireyleri, grupları, hükümetleri ve iş çevrelerini tüm ilgili örgütleri küresel bir eylem kümesi çerçevesinde bir araya getirip ekosistemin daha kötüleşmesini önlemek ve yaşam çevrelerine herkes için yaşanabilir bir nitelik kazandırmak. Ekosistemin insanlığa bağışı olan doğal ve kültürel varlıklardan yararlanmak hepimiz için bir hak olmakla birlikte bu hakkı kullanırken  başkalarının ve geleceğin kuşaklarını da düşünmek sorumluluğu vardır. Bu zorunluluğun gereğini özellikle ülkemizde yerine getirmekte olduğumuzu söylemeye olanak yoktur. Ekonomik gelişme, imar ve yapılaşma etkinlikleri ile çevresel değerlerin korunması amacı arasındaki dengenin bozulmasından dikkatle kaçınmak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat