Karadeniz

Karadeniz Gazı Karaya Çıkıyor!

Karadeniz'de keşfedilen gazın karaya çıkarılması için çalışmalar başladı. İlk boruların döşenmesiyle birlikte Karadeniz gazından faydalanma yolunda önemli bir adım atılmış oldu.

Karadeniz bölgesinde keşfedilen gazın karaya çıkarılması için su altındaki boru döşeme çalışması resmen başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ”Çalışmalar 2 bin 200 metre altında devam ediyor.” dedi.

2023 Yılında Hazır Hale Gelecek

2020 yılında keşfedilen gaz, Türkiye tarihinin en büyük gaz keşfi olarak kayıtlara geçmişti. İlk boruların döşenmesiyle birlikte karaya ulaştırılacak olan gazın üretim süreci hızlandırılıyor. Tören sonunda TRT Haber’e konuk olarak açıklamalarda bulunan bakan Dönmez, ”Karadeniz’de 2 bin 200 metre altında çalışmalara başladık. Yıl sonuna kadar bu işi bitireceğiz. Tek boru hattı yok. Gazı taşıyacağımız 16 inçlik boruların yanında kimyevi maddeleri de taşıyacak olan bir hattımız daha mevcut. Üretim sürecimizi hızlandırdık ve keşiften, üretim sürecine kadar yaklaşık iki buçuk yıllık bir süreç oluşacak.” şeklinde konuştu.

Zonguldak, Filyos’ta yapılan törene katılım sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, ”Buradaki çalışmalarımızın ilk ayağını Kasım ayında tamamlamış olacağız. 2023 yılında günlük 10 milyon metreküplük gaz akışı sisteme girmiş bulunacak.” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat