Samsun

Karadeniz’de Suriyeli Turist Yağmuru! Samsun’da Samsunlulardan Başka Kimse Gezemezken Samsun’un Sahibi Artık Suriyeliler

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yayınlanan ve ülkemizdeki Suriyeli mültecilerin en çok hangi şehirlerde yaşadıklarını gösteren yeni veriler, şaşırtıcı sonuçlara yol açtı. Meğerse güzide ilimiz Samsun, Suriyeli mülteciler konusunda zirveye oynuyormuş. İşte, on binlerce Samsunlu vatandaşı şaşkına uğratan BM’nin Suriyeli mülteciler konusunda açıkladığı en güncel verilerin merak edilen tüm detayları.

Suriye genelinde 15 Mart 2011 yılından başlayarak yaklaşık 10 senedir devam etmekte olan iç savaş, milyonlarca mültecinin Türkiye sınırından topraklarımıza giriş yapmalarına neden olmuştu. Çok sayıda mülteci, ülkemizin birçok şehrine yerleşerek yeni bir yaşantı kurmaya başlamışlardı. Şimdilerde vatandaşların aklını karıştıran sorulardan biri de hangi illerimizde ne kadar Suriyeli mültecinin yaşadığıydı.

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamayla Türkiye’de yer alan Suriye mültecilerin en çok hangi şehirlerde yaşamaya başladıkları ortaya çıktı. Komisyon tarafından açıklanan rakamlar, on binlerce Samsunlunun şaşkınlık yaşamasına neden oldu. İşte, Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin en çok hangi şehirlerimize yerleştiklerine dair merak edilen tüm detaylar.

Zirvede yer alan 5 şehirde tam 300 binin üzerinde Suriyeli mültecinin yaşadığı ortaya çıktı!

Ülkemiz şehirlerinde yaşamaya başlayan Suriyeli mülteci sayısı, her geçen giderek artış gösteriyordu. Bu noktada milyonlarca vatandaş, mültecilerin en çok hangi şehirlere yerleştiklerini de merak etmeye başlamışlardı. Şimdilerde BM Komisyonu tarafından açıklanan yeni veriler, merak edilen konuyu tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

Açıklanan son verilere göre en çok Suriyeli mültecinin yaşadığı şehirler İstanbul, Hatay, Ankara Gaziantep ve Şanlıurfa olarak sıralandı. Listede zirveye oynayan bu illerde yaklaşık 300 binden fazla Suriyelinin yaşadığı kayıtlara geçti. Ayrıca Konya, İzmir, Mersin, Adana, Bursa ve Kilis illerinde de 100 binden fazla Suriyeli mültecinin kaldığı açıklanan bilgiler arasında yer aldı.

109775146 149ce6cd f3ed 4325 8032 178ec35c8cc0

Karadeniz Bölgesi kapsamında en çok Suriyeli mülteci Samsun’da yaşıyor!

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından açıklanan verilerde bölgelere göre en çok Suriyeli mültecinin yaşamakta olduğu iller de belirlendi. Buna göre Karadeniz Bölgesi için en fazla Suriyeli misafir eden şehrin Samsun olduğu gözler önüne serildi. Bu durum, on binlerce Samsunlunun adeta şaşkına dönmesine yol açtı.

kapak 091534

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat