Ekonomi

Kripto para devleri milyonlarca dolar kaybetti

Kripto para piyasasında büyük bir düşüş yaşanıyor. Bitcoin bu hafta 24 bin 500 dolara kadar gerileyerek son dönemin en düşük rakamlarını gördü. Hala daha 30 bin doların altında seyreden BTC, yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Ethereum’da da durum farksız. 2 bin dolar seviyesine düşen ETH de tıpkı Riiple, ADA, SOL, LUNA ve piyasadaki diğer kripto paralar gibi sert bir şekilde çakıldı. Hal böyleyken kripto borsalarının sahipleri de servetlerinde ciddi bir gerileme kaydetti.

Binance kurucusu servetinin yüzde 90’ını kaybetti

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance platformunun sahibi ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Ocak ayından bu yana servetinde yaklaşık yüzde 90’lık bir kayıp gördü. O dönemde 96 milyar dolarlık varlığıyla Bloomberg Milyarderler Endeksi sıralamasında yer alan lider, şu anda 11,6 milyar dolara sahip.

Kripto para

2017 yılında Binance’i kuran CZ, 300 milyar dolarlık platformun sahibi olarak tanınıyor. Yaklaşık beş sene boyunca dünyanın en zengin kripto para milyarderi olan iş insanı, en varlıklı insanlar listesinde 15. sıralara kadar yükselmişti. Ancak piyasadaki düşüş onu 155. sıraya indirdi.

Kripto para piyasasındaki düşüş devleri de etkiledi

Bir başka kripto borsası olan Coinbase’in sahibi Brian Armstrong da CZ’den farksız. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında 13,7 milyar dolarlık kişisel servete sahip iş insanı, yaşanan düşüşten sonra 11 milyar dolara yakın para kaybetti. Şu anda Bloomberg’e göre Armstrong’un 2,2 milyar dolara yakın parası var.

Dijital para yatırım şirketi Galaxy Digital’in CEO’su Michael Novogratz ise piyasadaki hareketlenmeden önce 8,5 milyar dolara sahipti. Fakat bugün elindeki toplam varlık 2,5 milyar dolara düştü.

FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried bu yılın başlarında 24 milyar dolarlık servete sahipti. Dünyanın en zengin kripto para milyarderleri listesinde ikinci basamakta bulunan genç lider, şu anda 11,3 milyar dolarlık servetiyle dünyada 166. sırada bulunuyor. Benzer bir şekilde XRP tokenini yaratan blockchain firması Ripple’ın kurucusu Chris Larsen de aynı kaderi yaşıyor. Nisan ayında 4,3 milyar dolara sahip olan girişimci, şimdi elinde 3,6 milyar dolar tutuyor.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat