Gündem

Küçük kalan katı sabunlarını atan pişman olacak! İşte küçük sabunları değerlendirme yöntemi

Küçük kalan ve nasıl değerlendirileceği bilinmeyen katı sabunlar için bir fikrimiz var! Artık artık sabunlardan yeni sabunlar yapabilirsiniz!

Günlük yaşantısında el temizliği için kalıp sabun kullanan herkesin yaşadığı ortak bir sorun var. Sabunların kullanıldıkça küçülmesinin ardından kullanımı giderek zor bir hal alıyor. Bu sabunlar bir süre sonra kırılabiliyor ya da parçalandığı için kullanımı neredeyse imkansız hale geliyor.

Küçük sabunları ziyan etmemek ve henüz kullanabilecekken atmamak için bazı yöntemler araştırılıyor. Genellikle yeni kullanılacak kalıp sabun üzerine yapıştırılarak ziyan olması engelleniyor. Ancak küçük kalan kalıp sabunları biriktirerek yeni bir kalıp sabun elde etmek mümkün. Kalıp sabunlardan yeterli miktarda biriktirilmesi halinde sıvı sabun yapılması da mümkün olduğu için herhangi bir ziyan söz konusu olmayacaktır.

Küçülen Katı Sabunlar Nasıl Değerlendirilebilir?

Küçülmüş katı sabunları atmak istemeyenler için yeni yöntemler bulunuyor. Bunun için artık sabunları bir kabın içerisinde biriktirmeniz gerekiyor. Sabun artıklarını bir rende yardımı ile rendeledikten hemen sonra biriktirebilirsiniz. Rendelemek istemeyenler küçük küçük doğrayabilir. Bir tencerenin içerisinde su kaynattıktan sonra kaynar suyun üzerine cam bir kase koyun. Benmari usulü sabunları bu kase üzerinde eritmeye başlatın. Karıştırmaya devam ederken sabunların erimesini sağlayın. Sabunların erimeme ihtimaline karşı içerisine sadece bir tatlı kaşığı su ekleyerek yumuşatabilirsiniz.

Sabunlara Şekil Verin!

sabun2

Eriyen sabunların tamamen pürüzsüz bir kıvamda olmasını beklemeyin. Biraz yumuşadıktan sonra elinizle ya da bir kalıp yardımıyla istediğiniz şekli verin ve ardından yağlı kağıt üzerinde soğumaya bırakın. Bir hafta kuruttuktan sonra yeniden kullanıma hazır sabunlar elde ederek bir anlamda tasarruf edebilirsiniz. İçerisine su eklenen sabunların kurumasının uzun süreceğini aklınızdan çıkarmayın. Zaman zaman kuruma süresi 3 haftaya kadar çıkabilir. Bu sayede ciddi bir tasarruf sağlayarak artık sabunları kolaylıkla değerlendirebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat