Gündem

McDonald’s, Rusya’dan çekilme kararı aldı

Dünyaca ünlü popüler fast food zinciri McDonald’s, otuz yıldan fazla bir süredir hizmet verdiği Rusya pazarından çekilme kararı aldı. Moskova hükümetinin Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın üzerine pek çok şirket yavaş yavaş ülkeyi terk ediyor. Yine bugün Renault’nun tüm Rus varlıklarını sattığını öğrenmiştik. Günün ilerleyen saatlerinde popüler hamburger markasının da ülkede kepenkleri indirdiği ortaya çıktı!

McDonald’s şirketi zaten savaşın başladığı ilk günlerde, yani Mart ayının başlarında Rusya’daki restoranlarını kapatmıştı. Fakat bu geçici bir karar olarak biliniyordu. Firma beklenmedik yeni bir açıklama yaparak ülkedeki 850 adet restoranını elden çıkarmak istediğini duyurdu. Bunun için şirket yerel bir alıcı bulmak için kolları sıvadı.

McDonald’s, 62 bin Rus çalışanının işini koruyacak

Rusya pazarından çekilme kararı alan McDonald’s firması bugün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ukrayna’daki savaşın neden olduğu insani kriz ve mevcut öngörülemeyen çalışma ortamı, McDonald’s’ın Rusya’daki işletmenin devam eden sahipliğinin artık savunulabilir olmadığı ve marka değerleriyle tutarlı bulunmadığı sonucuna varmasına neden oldu.”

McDonald's

Şu anda Rus bir alıcı ile görüşmeleri devam eden şirketin, alıcıya hiçbir şekilde McDonald’s logosunu veya markasını kullanmaya izin vermeyeceğini duyurdu. Öte yandan firma, ülkedeki 62 binden fazla çalışanının işlerini de korumak istediğini paylaştı. Potansiyel alıcının, çalışanlarına aynı şartlarda ödeme yapıp istihdam sağlamaya devam etmesi istendiği aktarıldı.

Küresel topluluklarına bağlılıkları olduğunu ve etik birtakım değerleri bulunduğunu paylaşan McDonald’s Başkanı ve CEO’su Chris Kempczkinski, satın alma işleminin yakında sonuçlanacağını ve bunun için görüşmelerinin devam ettiğini paylaştı.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat