Gündem

Muhammed bin Selman geliyor! Piyasaların gözü Türkiye’de

Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed bin Selman'ın 22 Haziran günün Türkiye'yi ziyaret edecek olması, ekonomi piyasalarının gözünü Türkiye'ye çevirmesine neden oluyor.

TCMB’nin kaynakları erimeye devam ederken, Türkiye’nin sıcak para ve döviz ihtiyacı her geçen gün artıyor. Muhammed bin Selman’ın 22 Haziran günün Türkiye’ye gelecek olması ise ekonomi piyasalarının gözünü Türkiye’ye çevirmesine neden oluyor.

Reuters ajansının ele aldığı haberde, Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti merak konusu olarak görülüyor.

Yeni döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağı ve sağlanırsa tutarın ne kadar olacağı konusu yakından takip ediliyor. Bu kapsamda TCMB’nin olası bir swap anlaşması da takip edilen konular arasında.

Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti hakkında Reuters Ajansı’na bilgi veren üst düzey bir yetkili, ”Yeni bir döneme başlanacak ve tam anlamıyla normalleşme olacak. Ziyaret kapsamında enerji, ekonomi, güvenlik alanında da bazı anlaşmalar imzalanacak.” dedi.

Mayıs ayıyla birlikte %73’ü aşan enflasyon oranı sebebiyle öte yandan gözler TCMB’nin faiz artışına odaklanmış durumda. Merkez Bankası’nın bu hafta yapılacak olan toplantısında faizin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulması bekleniyor.

Türk Lirası yılbaşından bu yana yüzde 24 değer kaybetti. TCMB’nin yayımladığı haftalık verilere göre son sekiz haftanın yedisinde gerileyen net uluslararası rezervler 10 Haziran 2022 itibarıyla 8.15 Milyon Dolar’a kadar inmişti.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat