Ekonomi

Otomobil fiyatlarındaki zam dudak uçuklatıyor!

Döviz kurunda yaşanan yükselme ile beraber yine pek çok sektör maddi olarak bu durumdan etkileniyor. Tüketicilerin en bariz bir şekilde aradaki farkı hissettiği endüstrilerden bir tanesi de hiç kuşkusuz ki otomobil piyasası… Dünya Gazetesi’nden Aysel YÜCEL’in haberine göre geçtiğimiz hafta pek çok marka, kur farkını satış fiyatlarına da yansıttı.

Açıklanan bilgilere göre otomobil piyasasında yeniden büyük bir hareketlilik başladı. Zam oranlarında yüzde 3 ila yüzde 7’lik bir fark görülürken; vergi diliminde değişikliğe giden bazı araçlar ise yüzde 10’luk zamları gördü.

Otomobil fiyatlarına büyük zam! İşte yeni fiyatlar

Bir süredir döviz kurunun stabil seyretmesi otomobil fiyatlarında da kısa bir istikrara sebep olmuştu. Bu süreçte yapılan zamlar yalnızca sanayi ve lojistik maliyetlerdeki artışlara dayanıyordu. Fakat döviz kurunda hareketlilik tekrardan boy gösterince, fiyatlarda büyük bir değişim de yaşanmaya başladı. Renault, Nissan, Honda ve Fiat gibi şirketler etiketlerini güncelledi.

Otomobil

Yücel’in aktardığı bilgilere göre 5 Mayıs tarihinden beri dolar/Türk Lirası kuru yüzde 7 artış gösterdi. Euro/Türk Lirası ise yüzde 7.20 yükseldi. Bu doğrultuda Honda fiyatlarına yüzde 3 ila 4 artış gösterdi. Diğer markalar da benzer bir strateji izledi. İşte eski fiyatlarla yeni rakamların bazı karşılaştırmaları…

  • Renault Clio Joy 1.0 Sce 65 bg: 313 bin TL’den 327 bin 900 TL
  • Renault Taliant: 324 bin TL’den 355 bin TL
  • Honda Civid 1.5 L VTEC Turbo Eco-Premium: 593 bin 700 TL’den 629 bin 400 TL

OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş’in açıklamalarına göre enflasyon sebebiyle otomobil fiyatları yıl sonuna dek yüzde 20 artış gösterecek. Zira henüz tüm markalar fiyatlarını güncellemiş değil.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat