Gündem

Otomotiv devi Renault, Rus varlıklarını sattı!

Fransa merkezli otomobil üreticisi Renault kritik bir karar aldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine pek çok marka gibi ünlü otomotiv firmasından da aynı adım geldi. Şirket, ülkenin en çok satan Lada otomobillerinin üreticisi olan AvtoVAZ’daki hisselerini sembolik bir bedel karşılığında sattığını duyurdu. Bir süredir Renault’ya ülkedeki varlıklarını terk etmesi yönünde baskılar uygulanıyordu. Artık baskılarla mücadele edemeyen firma elindeki hisseleri Rus hükümetine devretti.

Renault yöneticileri Rusya’dan ayrıldığı için üzgün!

Renault şirketinin CEO’su Luca de Meo, bu büyük satın alımla ilgili Financial Times gazetesine demeç verdi. Otomotiv devinin Rusya pazarını terk etme kararını ‘acı verici’ bulduğunu dile getiren yönetici, şirketin ülkede araba üretemediği için böyle bir karar almak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Renault

Renault bugün itibariyle yollarını ayırdığı Rusya’da çok sayıda çalışan istihdam ediyordu. Özellikle de AvtoVAZ’ın Volga nehri kıyısındaki Togliatti fabrikasında yaklaşık 45 bin kişi çalışıyordu. Fakat diğer ülkelerden Rusya’ya karşı uygulanan ambargo nedeniyle parça eksikliği, fabrikadaki operasyonları durma noktasına getirdi. Böylelikle bir çıkış yolu bulamayan firmadan çekilme kararı geldi.

Fransız otomotiv devi çözüm yolu arıyor

Renault CEO’su, söz konusu çekilme kararının asla bir ‘kaçma’ olmadığını vurguladı. Hatta şirketin gelecekte Rusya’daki operasyonlarını yeniden sürdürmek için çözüm yolları aradığını belirtti.

Yapılan anlaşma doğrultusunda şirketin AvtoVAZ’daki yüzde 68’lik hissesini bir Rus enstitüsü olan NAMI’ye devrettiği doğrulandı. Öte yandan Renault’un altı yıl içinde haklarını geri alabileceği de anlaşmanın metnine eklendi.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat