Yaşam

Pilav yaparken içerisine birkaç damla ekleyin farkı görün! İşte tane tane pilav yapmanın püf noktası

Tane tane pilav yapmak isteyenler bu püf noktalarını uygulamak için hazırlanın. Doğru ve etkili püf noktaları ile pilavlarınız hiç olmadığı kadar lezzetli olacak. Peki, bu püf noktaları nelerdir?

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pirinç pilavını bir de bu püf noktaları ile deneyin. Basit ve etkili bu püf noktalarıyla birlikte artık sofralarınızda harika bir pirinç pilavınız olacak. Pilav yapmanın püf noktalarını bilmeyenler, pilavı kötü oluyor diye üzülmedi. Bu basit püf noktalarıyla beraber artık herkes mükemmel bir pilav yapacak. İşte o püf noktaları…

Pilav pişirmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pirinç pilavının en önemli hususlarından biri de pirincinizi iyi seçmeniz olacaktır. Kaliteli ve doğru pirinç ile tane tane pilav yapabilirsiniz. Bunun için en güzel sonucu baldo pirinç verecektir. Tane tane şişen bu pirinçler için baldo seçmeniz oldukça önemlidir. Bunun yanında pirincinizi ıslatmanız da iyi bir pilav için önemli noktalardan biridir. 1.5-2 saat kadar ılık suda ıslatırsanız daha güzel bir sonuç elde edersiniz. Islatmaya vaktiniz yoksa iyice yıkamalı ve süzmelisiniz. Duru suyu görene kadar bu işleme devam edin.

image 27

Pilav pişirirken dikkat edilmesi gerekenler

Pirinç pilavının olmazsa olmaz lezzetlerinden biri de tereyağıdır. Sağlık probleminiz yoksa tereyağı kullanmanız pilavınıza mükemmel bir tat katacaktır. Bunun yanında yıkayıp süzdüğünüz pirinçlerinizi uzun uzun kavurmaya özen gösterir. Kısıt ateşte yavaş yavaş kavurursanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Doğru karıştırma şekli de alttan üst doğru olacaktır. Kaşığınızın da tahta olması oldukça önemlidir.

Bu hususların yanında beyaz bir pilav istiyorsanız kavururken içine birkaç damla limon suyu sıkabilirsiniz. Bunun yanında ölçüler de oldukça önemlidir. Genel olarak iyi bir yapmak istenler için; 1 su bardağı pirince, 1.5 su bardağı su koymalısınız. Pirincinize su döktükten sonra sürekli karıştırmamalısınız. Suyun dağılması için bir defa karıştırıp, kapağını kapatın. Bu hususların yanında kısık ateşte pişirmeniz oldukça önemlidir. Pilavınız piştikten sonra kapağın altına kağıt havlu koyun ve demlenmesi için 20 dakika kadar bekleyin.

image 29

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat