Ahmet Demircan Samsun'da

Samsun'da iftar öncesi bir otelde olan ''Yerel Medya Buluşmaları programına katılan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Tarihi bir dönemi yaşıyoruz. Bazı nesiller tarihi okur, bazı nesiller tarihin yazıldığı zamanı yaşar. Tarihi belki de yazan olurlar. Şu anda bir tarihin yazıldığı dönemin içinde yaşıyoruz Türkiye için." diye konuştu.

Demircan, "2002'den 2018'e kadar yıl içerisinde vesayetçi bir sistem, müdahil bir sistem, darbe etkisindeki bir sistem olmasaydı, onun yerine daha demokratik bir sistem olsaydı, Türkiye bugünkü bulunduğu kalkınmışlık düzeyinin üstüne çıkardı. Türkiye'nin bu sistem meselesi aynı zamanda kalkınma sorunuyla da doğrudan bağlantılıdır." dedi.

Demircan, şunları söyledi:

"Bu coğrafyada alnımız ak, başımız dik yaşayacaksak, torunlarımıza, çocuklarımıza güvenli bir gelecek bırakacaksak güçlü bir Türkiye'yi burada inşa etmek zorundayız. Güçlü bir Türkiye'nin inşa olması öncelikle elbette zihniyette dönüşüme ihtiyaç duyar ki o da zihniyette 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışı üzerine oturmuştur AK Parti iktidarında. İkincisi ise sistemin millet egemenliğine, millet iradesine dayalı olmasına bağlıdır. Birlik ve beraberliğin en önemli unsuru milletin iradesinin etkinliği ile sağlanır. Birliğimizi ve beraberliğimizi güçlendirmemiz, millet iradesinin devreye en güçlü şekilde sokulması ve zihniyetin de değişmesi Türkiye'nin kalkınma önündeki engellerini ortadan kaldıracaktır. Şimdi onu yapıyoruz."

Başkanlık sisteminde güçlü yürütme olduğunu ifade eden Demircan, şunları söyledi:

"Kurumların mevzuatının yeni sisteme yeniden dizayn edilmesi lazım. Dolayısıyla bu sistemi uygulayacak olan, hayata geçirecek olan ilk Meclis çok önemlidir. Elbette başkan çok önemlidir, seçeceğimiz cumhurbaşkanı, icranın başı olacak. Güçlü bir icra ve yürütme istiyoruz ama sistemi de dönüştürmede kendi içinde zihnen, fikren ideal olarak hedef açısından uzlaşmış, bir bütünlük arz eden, millete güçlü bir şekilde dayanan bir Meclise ihtiyaç vardır. Onun için AK Parti olarak biz sloganımızı net koyduk. Güçlü yürütme, güçlü Meclis ve güçlü Türkiye, güçlü Türkiye'ye giden yol bu adımların atılmasından geçiyor."

Demircan, "Tarihi bir dönemi yaşıyoruz. Bazı nesiller tarihi okur, bazı nesiller tarihin yazıldığı zamanı yaşar. Tarihi belki de yazan olurlar. Şu anda bir tarihin yazıldığı dönemin içinde yaşıyoruz Türkiye için."dedi.

Demircan, şunları söyledi:

"Türkiye'nin hekim açığı var. OECD ülkeleri içerisinde 100 bin kişiye düşen hekim sayısı açısından en düşük rakamla hizmet veren ülkeyiz. 200-210'lara anca çıktık, 180'lerdeydi. Bu hekim yetmezliğine rağmen, Türkiye şu anda hekim ve hemşire sayısının azlığına rağmen OECD ülkeleri içerisinde en yüksek memnuniyette hizmet üreten bir ülke ancak sevindirici bir haber var ufukta. 2023'de pratisyen hekim arkadaşlardan zorunlu hizmeti kaldıracağız. Niye? Çünkü pratisyen ihtiyacımızı karşılıyoruz 2023'e geldiğimizde. 2021'de tıp fakültelerinin kontenjanlarını belli oranda azaltmamız gerekiyor. Çünkü artık yığılma olur eğer ayarlamazsak. Biz insan kaynağı çalışmasını da yaptık. Yaptığımız tespit bu ancak uzman hekim açığımız biraz devam edecek."

Demircan, özellikle yan dallar ile yeni oluşan dallarda hekim ihtiyacı olduğunu Demircan, toplantı sonrası aynı otelde verilen iftar yemeğine katıldı.

İftar sonrası Bakan Demircan ve Vali Osman Kaymak ayrıca doğum günü olan DHA Samsun Bölge Müdürü Murat Sandıkçı'nın pastasını keserek muhteşem coşkuyla doğum günü kutlandı.

Yapılan iftar programına Anadolu Ajansı Bölge Müdürü İsa Sansar, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Volkan Toptaş, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, çevre illerden gelen yerel medya temsilcileri ve davetliler de katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5